На 19 октомври - Деня на св. Иван Рилски - Чудотворец и преди връчването на Наградата "Лекар на годината" встрани от професионалния празник, за актуалните предизвикателства пред здравната система, заплащането на медиците и цената на клиничните пътеки - председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.
"Българският лекар е на европейски ниво. Не така обаче стоят нещата по отношение на материалното състояние и възрастовия състав. Средната възраст на лекарите в България е над 50 години и тази информация я потвърждаваме от няколко години. В регистъра на БЛС лекарите в момента са 32 000, но над 54% от тях са над 50 години, 80% от личните лекари са над 60 години и това означава, че до 5-6 години цели региони ще останат без лекари". Това заяви д-р Иван Маджаров.
Той е категоричен, че сега трябва да бъдат взети спешни мерки и най-късно - до следващата година не само за заплащането на работещите в спешните центрове и в извънболничната и в болничната помощ, но и за начина, по който се обучават още като студенти медиците и договорите, които им се предлагат за финансиране срещу доброволно заявено желание за работа. Тези задачи стоят пред новата власт.
"За съжаление, вероятно ще се стигне до приемане на конюнктурен бюджет от новия Парламент, който аз нямам очакване да бъде обвързан с политики за справяне с кадровата криза, с политики, водещи до подобрение на структурата на здравеопазването. Бюджетът трябва да даде възможност на системата да продължи да функционира, без да въвеждаме нови мерки за справяне с проблемите, но се надявам поне това да свършат", заяви д-р Маджаров.
По думите му, огледало за здравеопазването в страната е спешната медицинска помощ. Тя е като добрата армия за отбраната на държавата или като добре подредената и подготвена структура на МВР.
БЛС предлага 18%-но увеличение на клиничните пътеки, поради възможностите на НЗОК до края на годината. То трябва да бъде факт от 1 септември със задна дата, заяви д-р Маджаров.
От държавна гледна точка е много важно да не бъде допуснато закриване на областна болница, която е единствена за региона - Ловеч, Силистра, Добрич, Смолян и т.н. А там, където те са повече обаче и където населението е осигурено, това не е толкова страшно и не трябва да се преследва спасяването на всяка болница, която си има директор.
Цялото интервю - от звуковия файл:
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..