Община Пловдив започва анализ за ефективността от сливането на общински здравни структури. Това стана ясно на работна среща с управители на ДКЦ-та, лечебни заведения и представители на ръководството на Медицински университет-Пловдив. Три са основните варианта, които ще бъдат тествани, а именно – сливането на МБАЛ „Свети Мина“ и „Свети Пантелеймон“, преминаването на Спортния диспансер към ДКЦ-2, вливането на Медицински център 6 към ДКЦ-7 или ДКЦ-1.
Директорът на Дирекция „Здравеопазване“ към Община Пловдив доктор Калин Калинов заяви, че се търсят пътища за актуализиране на здравната структура, а целта е общинското здравеопазване да стане конкурентоспособно.
Управителите на здравни общински структури подчертаха, че ако се стигне до сливане на част от тях, трябва да се спазва основен принцип, а именно – да не се сливат печеливши с губещи звена.
На срещата днес стана ясно, че лечебните заведения могат да бъдат изправени пред фалит, а причините са нарастващите цени на тока, липсата на яснота дали ще има държавни компенсации през зимата, повишаващите се цени на медицинската апаратура и консумативи, споделиха управителите на общински здравни заведения.
Липсата на кадри също поставя пред редица изпитания болничните директори.
Изпълняващият длъжността директор на МБАЛ „Свети Мина“ Мария Горева заяви, че има голям дефицит на кадри по няколко специалности – неонатология, педиатрия, ендокринология, АГ, гастроентерология. Основна причина затова е липсата на апаратура, което отказва много от кандидатите за работа.
„Липсата на кадри е изключително остър проблем, който в момента касае самата дейност“, коментира още Горева, която подчерта, че е под въпрос дали те ще могат да бъдат осигурени за предстоящото договаряне през януари с НЗОК.
По време на срещата днес Община Пловдив и МУ-Пловдив са договорили меморандум за сътрудничество, който да помогне за решаване на част от кадровите проблеми в здравните заведения.
Доктор Калинов заяви, че ще бъде направено предложение 45 000 от дивидентите на общинските здравни структури да бъдат отделени за осигуряване на стипендии на студенти по медицина и здравни грижи.
Четирима са загинали и няколко други са ранени при тежка катастрофа край Видин. Там ТИР и бус са се ударили на главен път Е79, на разклона за гр. Дунавци. Освен четиримата загинали, има и седем други ранени, двама от които са в тежко състояние. Жертвите са на възраст между 30 и 40 години. В момента на катастрофата в..
Въпреки дъждовното време, десетки пловдивчани се включиха в Дионисиевото шествие, организирано от Пловдивския панаир по повод 32-ото издание на ВИНАРИЯ 2025. Кукери от селата Климент, Иван Вазово и Столетово, гайдари от ансамбъл „Еподай“ и състав от пловдивския фолклорен ансамбъл „Тракия“ дефилираха по Главната улица на Пловдив. Атракцията..
Традиционният поход поклонение в памет на Васил Левски, организиран от община Асеновград, ще се състои днес до манастира „Св. Петка“. Събитието се провежда ежегодно в неделята преди 19 февруари, когато отбелязваме годишнината от гибелта на Апостола. В 12.00 ч. в манастира асеновградски свещници ще отслужат панихида в памет на Левски...
Дионисиево шествие в центъра на Пловдив в неделя възвестява началото на тазгодишната "Винария". То предвижда атракция с кукери, гайдари, фолклорни танци и почерка с вино. Кукери от селата Климент, Иван Вазово и Столетово, гайдари от ансамбъл „Еподай“ и състав от пловдивския фолклорен ансамбъл „Тракия“ ще дефилират по улица „Александър..
Нормално протичат изборите за кмет в пазарджишкото село Драгор. Петима са кандидатите за поста - издигнати от „Земеделски народен съюз“, коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“, БСП – Обединена левица, „Възраждане“ и „Български възход“. Общо 1160 избиратели имат право на глас в село Драгор. Избирателната активност към 10..