Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политиците са в словесен капан, от който трудно ще излязат

За съжаление в последните години  разговорът по същество се загуби. Слушаме много думи от едни същи хора, но не можем да им вярваме, защото злоупотребата с думите е много страшна, обобщи наблюденията си върху речта на политиците езиковедът проф. Владислав Миланов.

Той открои няколко модела на речево поведение сред политическия елит.

Една част от политиците говорят много, но безсъдържателно, други разчитат на словесната агресия, трети говорят важни и смислени неща, но пък има голяма разминаване с това, което правят.

„Българските политици са в капана на собственото си слово и собствените си поведения и трудно ще излязат от това, защото хората помнят какво са чули, а политиците бързо забравят какво са изрекли“.

Според доц. Миланов не се е очертала политическа езикова култура, през силата на която да разпознаваме политическото мислене. Затова и обществото дълги години ще се лута в подобни политически безисходици.

„Диалогът се разпадна като структура, това непрекъснато надговаряне, този начин да покажеш надмощие, непрекъснаните метафири, свързани с битки и победи в политиката. Победители няма. Няма упревленски аргументирани конструкции, които да ни дадат основание да вярваме, че политиците ще се променят и ще направят нещо за нас.“

Доц. Миланов прогнозира, че за да има промяна трябва да се сменят поколения, за да променим себе си, като начин на мислене, на изразяване и на поведение, силата на  мисълта, ценностната сисистема, за да вярваме в това, което говорим.

"Иначе не можем да очакваме обществото да върви напред, а с такива политици нещата изглеждат не особено надеждни".

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50