Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сбърканият пазар носи свръхпечалби в енергетиката

Бизнесът не може да се адаптира към високите цени на енергията, защото това означава той да затвори, да спре работа и да емигрира, това заяви в интервю за Радио Пловдив Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал.

Той подчерта, че това ясно се разбира от ЕС и затова на 6 октомври тази година е  въведен регламент за спешна намеса за справяне с високите цени на енергията.

„Този реглаамент се въвежда със закон и ние на два пъти обсъждахме приемането на такъв закон. Регламентът казва, че трябва да се обложат свръхприходите и свръхпечалбите, като за различните производители на енергия се определят различни прагове. Проблемът са появи, когато при повторното разглеждане тези прагове, вместо да бъдат намалени, бяха увеличени и така бяха орязани потенциалните приходи във Фонда за  сигурност на електроенергийната система, откъдето потребителите на енергия трябва да бъдат компенсирани за свръхвисоките цени“, посочи Васил Велев..

Той даде като пример прагът на въглищните централи, който е определен на 180 лева за Мв/ч плюс колкото струват квотите за емисии на CO2. "Нашено предложение, адресирано до КЕВР, беше да се намалят до 140 – 120 лева за Мв/ч. Вместо това в новото предложение виждаме цена 350 лева за Мв/ч. Т.е вместо да е намалена, цената е увеличена", каза Велев.

Той беше категоричен, че подобно увеличение би намалило възможостите за компенсиране на свръхвисоките цени. "За ядрената централа това число 180 лева за Мв/ч. В ценовото решение на КЕВР цената на микса за бита е 61 лева за Кв/ч. Ние казваме нека да не е, да е 90 – 120 лева за Мв/ч, но 180 лева за Мв/ч е твърде висока.За ВЕИ-тата са предлага цената да е 320 лева за Мв/час, а трябва да е два пъти по- малка".

Според Васил Велев всичко това са получава заради сбъркания пазар. "Пазарът се влияе от цената на най- скъпия производител и това са цените, базирани на производството на природен газ. Така цените се изравняват по най- скъпата цена независимо от стойността и рентабилността и нормата на печалба.

„Това е все едно вятърът да е духнал и ваши вещи да са паднали у съседа и той да не иска да ви ги върне, защото смята, че са негови“, обясни Велеви добави, че така процедира в момента енергетиката. "Вятърът на сбъркания пазар им е довял едни свърхпечалби, които въобще не са техни. Това са едни изработени пари в предприятията, а енергетиката не иска да ги връща".

Като пример той даде ЕС, където цената за електроенертийната индустрия е два пъти по- ниска отколкото у нас и то след компенсиране. "Нормално е предприятията да са на печалба. Печалбата е присъща и е норма за компаниите, иначе те не могат да върнат парите. Това не са помощи не е е подкрепа, а изправяне на изкривения пазар. Трябва да се разбере, че пазарът в ЕС е изкривен, не е така в САЩ. Там пазарът е регулиран и много повече прилича на пазара за бита".

Васил Велев коментира и ръста на заплатите у нас, като подчерта, че те нарстват изпреварващо спрямо ръста на производителността и така е от години наред. "Тази година ръстът е 15%. За да се увеличават заплатите трябва да има добра бизнес среда, а сега тя е лоша. Колкото повече пари се плащат за енергия, толкова по-малко пари от добавената стойност остават за заплати" каза в заключение председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Светлин Тачев

Доган държи Пеевски в шах и го кара да се чуди какво става

Юли е времето за поредните опити за ново управление. За политическите вероятности да имаме кабинет, за ДПС и кризите по оста Пеевски - депутати - Доган, говорим с политолога д-р  Светлин Тачев  от "Галъп интернешънъл болкан". Д-р Тачев каза, че изглежда много трудно формирането на кабинет, с втори мандат почти невъзможно, остава надеждата за..

публикувано на 09.07.24 в 08:53

Президентът ще връчи втория мандат в разумни срокове

Президентът ще връчи втория проучвателен мандат за съставяне на правителство в разумни срокове. Ако има удължаване на сроковете за насрочване на евентуални предсрочни парламентарни избори, то по-скоро ще стане с третия мандат. Тази теза защити конституционалиста доц. Христо Паунов, който е и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски". Той обясни,..

публикувано на 08.07.24 в 11:39

Кризата в политиката гони инвестициите към съседни страни

Политическата нестабилност у нас пряко влияе на икономиката на България, която през последните години се забавя значително, заради намалените инвестиции и неусвояването на средствата по Плана за устойчивост и възстановяване и по европейските програми.  Това коментира Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал..

публикувано на 08.07.24 в 11:10

Властта в РСМ обслужва сръбски и унгарски интереси

Новата власт в Северна Македония, която е белязана от македонизма, обслужва чужди интереси. Тя е в услуга на оста Белград – Скопие – Атина, а от скоро имаме и нов компонент Будапеща. Това коментира журналистът и ръководител на агенция БГНЕС Любчо Нешков по повод сигналите, които дава премиерът Християн Мицкоски и неговия кабинет по отношение..

публикувано на 08.07.24 в 10:36

Откриха модерно затворническо общежитие в Пловдив

Новото затворническо общежитие в Пловдив отговаря на всички европейски и международни изисквания, препоръките на Комитета против изтезания и указанията, които ни се дават по делата на Европейския съд по правата на човека ,  каза при откриването на сградата правосъдният министър Мария Павлова.  Двуетажната сграда е със стаи с две легла..

публикувано на 05.07.24 в 12:53