Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За българските шевици и за Будителите на времето

5
Снимка личен архив


В последното октомврийско издание на предаването Клуб "Неделя" и в навечерието на празника на народните будители, който честваме днес, студиото на радио Пловдив бе оживено от неподправеното детско присъствие на Никол Търнева, Люси Халаджова и Теодор Найденов, бивши възпитаници на ДГ "Майчина грижа" филиал Старинен Пловдив. 

В тяхното първо ефирно приключение със сърце и душа им помагаше г-жа Катерина Каменова, преподавателката им от детската градина, както й г-жа Светлана Василева музеен педагог в Регионален етнографски музей-Пловдив. 

Поводът да ги поканим е повече от уникален и може само да ни накара да се гордеем, че в България има деца като тях. 

Въодушевени от идеята да участват в международен конкурс за рисунка в гр.Осака, Япония, решават да представят богатството и разнообразието на българските шевици.  Повлияни от желанието си дори и в тази възраст да популяризират българското културно наследство по света, децата печелят не само овациите, но и медал за рисунката на Никол Търнева с шевица на "Богинята-майка". В конкурса участват и още две деца - Мила Зънгарова /шевица "Дървото на живота"/ и Емма Иванова /шевица "Космическа костенурка/възел на безкрайността"/. 

За подготовката и идеята да представят страната ни чрез българските шевици, както и защо учителите са всъщност истинските съвременни будители и тези, които чрез добри практики възпитават у децата ценни качества, за да запазят и да продължат напред съхраняването на културната ни идентичност, говорим с г-жа Катерина Каменова и музейният предагог Светлана Василева. 

Целият разговор с тях е в прикачения звуков файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Великите европейци - Джефри Чосър

Като споменах прочутата древна обител в Кентърбъри, накъдето през една луда пролет се отправят героите на Джефри Чосър – ето и малко исторически и географски бележки за онова време и място. След битката при Хейстингс през ХІ век норманите на Вилхелм - или Уйлям - Завоевателят превземат Англия. Тук те се смесват с датските викинги,..

публикувано на 22.05.24 в 10:10

Веселин Куртев се завръща в галерия "Савов" с нова изложба

Художникът Веселин Куртев открива изложба рисунки в галерия „Савов“ от 18:30 ч. Тя носи името „Зарвъщане“ и се състои от 25 изчистени и концентрирани картини. Те разделени в три цикъла. Един от циклите е повлиян от албума на музиканта Теодосий Спасов „Рибите се моят за дъжд“. Рисунките са рисувани през последните 2 години.  Изложбата „Завръщане“..

публикувано на 22.05.24 в 07:22

Тази вечер връчват наградите "Пловдив" за принос в изкуството и културата

Церемонията е от 18,30 ч. в Драматичния театър.  Призът се връчва в 12 категории в различни сфери на културата и изкуството.  Традиционно престижното отличие се връчва в навечерието на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  Началото е поставено през далечната 1969..

обновено на 22.05.24 в 06:55
Реставраторът Никола Стоянов

Показват реставрираната Източната порта на Филипопол до дни

Най-широката запазена улица от римско време, 13 метра и 20 сантиметра, от  II – III век  по нашите земи се намира в Пловдив. Тя започва от Източната порта и  е свързвала пристанището на река Хеброс с центъра на града. Обектът е част от проекта „По крепостните стени на Филипопол“ и ще бъде открит за посещения до края на май. Реставраторът..

публикувано на 21.05.24 в 11:49

Николай Бойков гарантира в книга "Верно на оригиналот"

На книжния пазар се появи книгата на издателство „Жанет 45“  със заглавие „Верно на оригиналот“. Тя е нещо като личен дневник на Николай Бойков от пребиваванията му в Република Северна Македония. Написана е на български, но е изпъстрена с македонски думи и изрази, някои от които познати, други – озадачаващо непонятни. Между страниците може да..

публикувано на 21.05.24 в 09:47