Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първият мандат бута напрежението, третият решава

Президентът се опитва да създаде среда за общуване

Целта на президента с умишленото забавяне на времето за връчване на мандат е да създаде среда за общуване, политическа основа, на чиято база да има потенциал за създаване на коалиционно управление. Това коментира политологът и университетски преподавател Любомир Стефанов в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

Според него най-вероятният вариант е първият мандат да бъде използван за изговаряне и сваляне на напрежението, вторият, който отива при Продължаваме промяната, също ще цели надграждане на този процес и евентуалното му реализиране. То обаче трудно би се случило подчерта Любомир Стефанов.

„Ако третият мандат отиде в ДБ – то вероятно ще доведе до реализиране. Ако президентът направи отново „БСП за късмет“ – със сигурност отиваме на предсрочни избори.

ГЕРБ, БСП и ДПС внесоха предложение за завръщане на хартиената бюлетина като възможност за гласуване, но не мисля, че това е с потенциал да прерастне в управление и коалиция. Причината е, че те имат диаметрално противоположни  различия (особено между БСП и ГЕРБ). Това автоматично изключва взаимодействия по ключови политики.

Предложението на ГЕРБ, ПП и ДБ за даване на оръжията в Украйна и позицията на БСП също не могат да бъдат пренебрегнати“, коментира Стефанов. Той даде за пример още и позицията на партиите за влизането в еврозоната.

По думите му всяка от партиите, които са за връщането на хартиените бюлетини, го правят заради тънки, но цинични за българското общество, сметки.

„За да включим още 100 000 гласа ще си позволим 100 000 невалидни бюлетини“, каза Стефанов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30

Общината планира по-висока събираемост от данъци и такси

Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те?   Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова.  Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..

публикувано на 16.01.25 в 08:35
Теодор Славев

Ще ни управлява коалиция на отчаянието

Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на   коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица"  и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..

публикувано на 15.01.25 в 16:00

Ще наблюдаваме разнородна власт, но и разнородна опозиция

Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..

публикувано на 15.01.25 в 16:00