Регионална занаятчийска камара - Пловдив започва реализирането на проекта „Занаятите - наследство и бъдеще“, финансиран от Национален фонд „Култура” по „Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации“.
Проектът ще се реализира на територията на общините Пловдив, Карлово, Сопот и Родопи, в рамките на 12 месеца и е насочен към традицонните занаяти, тяхното опазване и популяризиране, обясни председателят на Занаятчийската камара в Пловдив Тони Симидчиева.
Целенасочен фокус се поставя и върху децентрализацията на културния живот, чрез участие на жителите от региона. Социално ангажирана кауза на проекта е насочена към интеграцията на деца със специални потребрости както и емигранти от Украйна.
Дейностите по проекта, предвиждат провеждане на обучения, безплатни работилници за над 300 деца, създаване на специализиран сайт и канали в социалните медии, в които ще бъдат представени три филма, клип и 18 видеоматериала за различни занаяти.
С подкрепата на Регионалния център за нематериално наследство за Югоизточна Европа към ЮНЕСКО, те ще достигнат до аудитории от специалисти и обществеността в 16 държави от мрежата, съобщи Ирена Тодорова, директор на Регионален център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО – един от партньорите по проекта.
Ключова дейност в проекта е организирането и провеждането на изложба „Визия, Разказ, Докосване”. Куратор на фото изложбата ще бъде изследователят-етнограф, творец и майстор Стоян Стоянов, който ще разкаже приказката за забраждането през годините, в които забрадката е била част от аксесоара и украсата на българската женска носия.
Ще бъде организирана и кръгла маса „Занаятите – между творческата икономика и опазването на наследството. Решения за бъдещето”, която ще приключи със заключителен документ по темата с предложения до местната и държавна власт.
Зам.-кметът по култура Пламен Панов коменира, че Община Пловдив, като партньор по проекта, ще продължи да покрепя занаятчиите и работа на Занаятчийската камара в града. Той пое ангажимент да съдейства за намиране на ново място за работа на майсторите от Бакаловата къща, която трябва да се освободи, заради обособяването и като информационен център по проекта за Небет тепе.
След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник, бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..