Регионална занаятчийска камара - Пловдив започва реализирането на проекта „Занаятите - наследство и бъдеще“, финансиран от Национален фонд „Култура” по „Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации“.
Проектът ще се реализира на територията на общините Пловдив, Карлово, Сопот и Родопи, в рамките на 12 месеца и е насочен към традицонните занаяти, тяхното опазване и популяризиране, обясни председателят на Занаятчийската камара в Пловдив Тони Симидчиева.
Целенасочен фокус се поставя и върху децентрализацията на културния живот, чрез участие на жителите от региона. Социално ангажирана кауза на проекта е насочена към интеграцията на деца със специални потребрости както и емигранти от Украйна.
Дейностите по проекта, предвиждат провеждане на обучения, безплатни работилници за над 300 деца, създаване на специализиран сайт и канали в социалните медии, в които ще бъдат представени три филма, клип и 18 видеоматериала за различни занаяти.
С подкрепата на Регионалния център за нематериално наследство за Югоизточна Европа към ЮНЕСКО, те ще достигнат до аудитории от специалисти и обществеността в 16 държави от мрежата, съобщи Ирена Тодорова, директор на Регионален център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО – един от партньорите по проекта.
Ключова дейност в проекта е организирането и провеждането на изложба „Визия, Разказ, Докосване”. Куратор на фото изложбата ще бъде изследователят-етнограф, творец и майстор Стоян Стоянов, който ще разкаже приказката за забраждането през годините, в които забрадката е била част от аксесоара и украсата на българската женска носия.
Ще бъде организирана и кръгла маса „Занаятите – между творческата икономика и опазването на наследството. Решения за бъдещето”, която ще приключи със заключителен документ по темата с предложения до местната и държавна власт.
Зам.-кметът по култура Пламен Панов коменира, че Община Пловдив, като партньор по проекта, ще продължи да покрепя занаятчиите и работа на Занаятчийската камара в града. Той пое ангажимент да съдейства за намиране на ново място за работа на майсторите от Бакаловата къща, която трябва да се освободи, заради обособяването и като информационен център по проекта за Небет тепе.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 30.1 1. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 30 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Жоржи Амаду. Габриела, капамфил и канела. 4-то изд. 528 стр., ок. 6А, Ентусиаст, 2024. Лора Маквей. Лени. 284 стр., ок. 5А, Амат-Ах, 2024. Петер Кароши. По..
За 12-та поредна година в Стария Пловдив започват празниците "Светлина и надежда". Те включват поредица от събития, посветени на д екемврийски празници и се организират от екип на Общински институт "Старинен Пловдив". В програмата са включени концерти, изложби, творчески работилници за изработка на коледна украса и шевици и приказни театрални..
Премиерна прожекция на документалния филм "Кой е проф. Чирков" ще се състои в два поредни дни в голямата конферентна зала на Дома на културата "Борис Христов". Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохирургия и изградил..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света преди 31..