48.6% от българите биха предпочели да гласуват само с машини. 47.1% смесено с машини и хартиени бюлетини, а 4.3% са без мнение. Това сочат данните от експресно проучване на социологическа агенция "Алфа рисърч", направено специално за БНТ.
В интервю за Радио Пловдив социологът от агенцията Геновева Петрова посочи, че този резултат показва силна поляризация в общественото мнение. Тя подчерта още, че резултатът свидетелства, че избирателите са преодолели колебанията и притесненията си към машините в рамките на последната година и половина. "Това е важно, защото всъщност оборва аргументите на защитниците на смесеното гласуване, че хората не гласуват, защото се боят от машините".
Изводът, според социолога е, че няма връзка между избирателната активност и гласуването с машини. "Избирателите отговарят ясно, че не гласуват, защото няма партия, на която да гласуват доверие". Геновева Петрова коментира, че избирателната активност ще се повиши, когато партиите спрат да отблъскват избирателите с поведението си, такова каквото е и в настоящия парламент.
"Колкото па-млади са хората, толкова повече предпочитат машинното гласуване. Но и голяма част от по- възрастните избиратели, ако са имали притеснения от машините, вече са ги преодолели. Проучването показва и друга съотносимост - партиите и техните избиратели подкрепят начина на гласуване, който защитава партията, на която симпатизират".
Геновева Петрова подчерта, че ако доверието в изборния процес е разколебано, това не е заради начина на гласуване , а заради самите партии. "Партиите трябва да не рушат доверието в изборния процес".
Според нея , ако отново се стигне до смесено гласуване, трябва да има добре обучена изборна администрация, с каквато в момента държавата не разполага. "Ако изборната администрация е добре обучена, то проблеми с недействителните бюлетини няма да имаме".
В заключение социологът от "Алфа рисърч" подчерта, че смесеното гласуване няма да повиши избирателната активност, а поредните бързи промени в Избирателния кодекс ще доведат до още проблеми в изборния процес.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..