Тази събота, 19-ти ноември, от 18 часа, Антония Дочева открива самостоятелната си изложба „All that jazz“, в галерия „Артистика“. Авторката ще ни пренесе в света на джаза, с над 25 рисунки.
„Джазът учи на живот с достойнство, подхранва порива към свобода, непримиримост към несправедливостите и призовава към промяна на света към добро. Той дава нужното за укрепване на духа, влива сили, създава общност. Джазът произнася истината. Създаването на тази музика е резултат на избор, в който има опора в ценности“, казва Антония Дочева.
Тя е родена в София, през 1968 година. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1973 се дипломира в Националната художествена академия “Николай Павлович”, специалност “Илюстрация и оформление на книгата”.
Художничката илюстрира 45 книги за деца, повечето от които са публикувани освен в България, също в Испания, Англия, Полша, Русия и Чехия. Оформя и илюстрира три тома приказки на Братя Грим. Създава над 5000 илюстрации за детски анимационни филми. Нейни живописни творби, два портрета и натюрморт, са притежание на Националната художествена галерия. Множество от платната ѝ се намират в частни колекции и обществени галерии в България, Гърция, Италия, Франция, Германия, Австрия, Англия, Швейцария, Аржентина и САЩ.
На въпроса, дали джазът е любимата ѝ музика, с усмивка отговаря: “Ще бъда много лошо наказана, ако само тя е любимата ми музика, защото аз съм цигулар, който е решил да рисува. Прекъснах си свиренето, кандидатствах художествена гимназия, после академията. Аз, всъщност, съм илюстратор. Един илюстратор трябва да е наясно с човешката фигура, с нейното движение, ракурсни форми и т.н. Но, тъй като съм изкушена като музикант въпреки, че рисуването се оказа по-силно, започнах да рисувам и върху музика, по текстове. Илюстраторът работи по текстове цял живот. И, започнах да рисувам така...“
За гостуването си в Пловдив, за срещата с Хорхе Букай, Антония Дочева разказва в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..