Тази събота, 19-ти ноември, от 18 часа, Антония Дочева открива самостоятелната си изложба „All that jazz“, в галерия „Артистика“. Авторката ще ни пренесе в света на джаза, с над 25 рисунки.
„Джазът учи на живот с достойнство, подхранва порива към свобода, непримиримост към несправедливостите и призовава към промяна на света към добро. Той дава нужното за укрепване на духа, влива сили, създава общност. Джазът произнася истината. Създаването на тази музика е резултат на избор, в който има опора в ценности“, казва Антония Дочева.
Тя е родена в София, през 1968 година. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1973 се дипломира в Националната художествена академия “Николай Павлович”, специалност “Илюстрация и оформление на книгата”.
Художничката илюстрира 45 книги за деца, повечето от които са публикувани освен в България, също в Испания, Англия, Полша, Русия и Чехия. Оформя и илюстрира три тома приказки на Братя Грим. Създава над 5000 илюстрации за детски анимационни филми. Нейни живописни творби, два портрета и натюрморт, са притежание на Националната художествена галерия. Множество от платната ѝ се намират в частни колекции и обществени галерии в България, Гърция, Италия, Франция, Германия, Австрия, Англия, Швейцария, Аржентина и САЩ.
На въпроса, дали джазът е любимата ѝ музика, с усмивка отговаря: “Ще бъда много лошо наказана, ако само тя е любимата ми музика, защото аз съм цигулар, който е решил да рисува. Прекъснах си свиренето, кандидатствах художествена гимназия, после академията. Аз, всъщност, съм илюстратор. Един илюстратор трябва да е наясно с човешката фигура, с нейното движение, ракурсни форми и т.н. Но, тъй като съм изкушена като музикант въпреки, че рисуването се оказа по-силно, започнах да рисувам и върху музика, по текстове. Илюстраторът работи по текстове цял живот. И, започнах да рисувам така...“
За гостуването си в Пловдив, за срещата с Хорхе Букай, Антония Дочева разказва в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..