STEM образованието е стратегическа тема за нас - като българи и европейци. Това каза в приветствието си към участниците на националния форум „Стратегии и решения за работещо STEM образование“ - Мария Габриел, европейски комисар за иновации, научни изследвания, култура, образование и младежта.
Габриел посочи, че в ЕК работят за интердисциплинария подход в технологиите. „Все по-често ще става въпрос за STEАM подход, където към техническите дисциплини се добавят изкуството и творчеството. По „Еразъм плюс“ има нов бюджет от 28 милиарда евро, удвоен за новия програмен период“, подчерта в Пловдив еврокомисарят Мария Габриел. Тя съобщи, че в бюджета на програмата има силен фокус за STEM образованието.
Комисар Габриел заяви, че силно ще настоява в инженерните науки да се обучават повече момичета, което да започва от гимназиален етап. Днес само двама от пет учени са жени, посочи Габриел. Тя презентира инициативата „Момичета в кръговата икономика“, където по тази програма се обучават онлайн момичета. Целта е 40 000 момичета от 14 до 19 години до 2027 г. в Европа да придобият умения в кръговата икономика.
До момента са обучени над 13 хиляди момичета. България също прави много, като у нас 44 училища са се включили в програмата.
Лекция на тема STEM центрове и иновации в образованието изнесе проф. Найден Шиваров, директор на Националния STEM център. Той подчерта, че в България ще се изградят нови 2243 STEM центъра, отделно вече работят 300 в училищата.
От Плана за възстановяване и устойчивост са отпуснати над 500 млн. лева за нови технологични центрове в училищата на България. Паралелно със София ще работят три национални STEM центъра, в Хисаря, Ястребино и Ковачевци. Те са финансирани за общо 18 млн. лева, отново от Плана. В Хисаря ще се ремонтира изцяло закритото училище за рехабилитация на ученици. Срокът е до 2026 г., до тогава всички центрове ще бъдат готови.
Проектите ще се подават от началото на 2023 година, от всички училища у нас. За оборудване и апаратура за училища с до 50 ученици се отпускат 50 000 лева, за училище с над 1000 ученици сумата вече е 600 000 лева. Тези 300 центъра, които вече са с оборудвани също могат да кандидатстват. Условията са до 200 ученици - 50 000 лева, над 1000 ученици - 300 000 лева за STEM кабинети и оборудване.
Мария Гайдарова, заместник-министър на образованието и науката каза, че през последните две години МОН, инвестира чрез национална програма в STEM центрове, всяка година по 20 млн. лева. Следващата стъпка ще е със средства от Плана, във всяко българско училище да се разкрият такива центрове, поясни Гайдарова.
На над 25 сигнала са се отзовали в последните 24 часа екипите на „Пожарна безопасност и защита на населението „ Пловдив. Акциите на спасителите са свързани основно с паднали дървета на пътя, закъсали автомобили и почистваща техника на територията на почти цялата Родопска яка - хижа Здравец, Бойково, Дедево Манастир, Лъки, Храбрино, Равнища,..
Продължава отстраняването на авариите по електропреносната мрежа в селища на община Чепеларе. Работата на авариите екипи продължи през целия ден след като захранването е било възстановено след час днес следобед е паднало дърво по електропреносната мрежа и отново е причинило авария. В района на Хайдушки поляни и смолянските села Виево, Петково,..
Възстановено е осветлението на тунел "Траянови врата" на автомагистрала "Тракия", съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Проходът Троян-Кърнаре е затворен за движение. Остава в сила въведеното ограничение за движение на товарни автомобили с ремаркета и полуремаркета през прохода Превала, съобщиха от Областното пътно управление в Смолян...
В Деня на бащата протест „ДА на Споделеното Родителство“ въпреки дъжда събра родители по обед в Пловдив, които настояват да се сложи край на родителското отчуждение. Според статистиката, за последните 17 години над 42% от всички деца в България са преминали през раздяла в семейството. Протестът има за цел да привлече общественото внимание..
На втория ден след Рождество Христово православната църква почита Свети Йосиф, обручникът-покровител на Дева Мария, който поема грижата за Божията майка и Богомладенеца Христос. На следващия ден след Рождество Христово вярващите се събират, за да величаят с хвалебни и благодарствени песни Божия промисъл и да отдадат почит на св. Богородица, родила..