За седмица Карлово ще бъде домакин на първата в региона инициатива, посветена на изкуството на калиграфията.
Проектът „Калиграфия.бг“ се реализира от сдружение “Мостове” с финансиране в размер на 30 000 лв. от Национален фонд „Култура“, разказа пред Радио Пловдив Ангелина Владикова, председател на сдружението.
Целта е да се създаде устойчив модел, чрез който децата и младежите да се докоснат до автентични елементи от българската писменост и калиграфия.
"В България това изкуство не е толкова популярно, но е значимо, затова се насочихме към българската средновековна калиграфия", допълни организаторката на събитието.
Карлово и Сопот са избрани неслучайно, защото в района през Средновековието се е развивала Карловско-Аджарската книжовна школа, която има основен принос в развитието на калиграфията. Представяме образци на книжовни паметници на кирилица, обясни Владикова.
В проекта са включени учители и ученици както от България, така и от 4 български училища в чужбина - “Райна Княгиня” в Дъблин, “Св.св.Кирил и Методий” в Атина, БОКЦ “Св. Климент Охридски” във Вашингтон и БНУ “Родна стряха”.
Тази вечер от 17.00 ч. в Бухаловия хан в етнографския комплекс "Старинно Карлово" ще бъде открита историческа изложба с 15 пана, представящи български обзарци на различните калиграфски школи. Тя е предоставена от Народната библиотека "Иван Вазов" в Пловдив.
По програма ще се проведат детски безплатни работилници със свободен достъп. Първата ще е в четвъртък, 17 ноември, в комплекс „Старинно Карлово“, а втората в петък, 18 ноември, в читалище „Иван Вазов“ в град Сопот.
Проектът предвижда още няколко допълнителни инициативи, сред които пано с размери 2,1 м х 5 м, което ще бъде изписано за 3 март от децата в школите в Сопот и Карлово.
Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“. Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..
Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“. Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му. Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..
В Клуб "Неделя" посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..
Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..