Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Личните асистенти на децата с аутизъм да влизат в час

Пенка Георгиева
Снимка: Личен архив


Предложението е на Пациентски организации "Заедно с теб" след проведени разговори с родители и направен анализ, коментира в програма "Точно днес" председателят на организацията Пенка Георгиева. Тя съобщи, че да се случи това е нужна промяна в Закона за  предучилищното и училищното образование.

"За съжаление в момента, както е нормативно уредено, децата с аутизъм не могат да ходят на училище,  доста често те биват отблъсквани от ръководството на училищата. Говорим не за тежките форми, а за тези, за които това е добре. Тъй като в закона за хората с увреждания е казано, че екипът на училището преценява какви са нуждите и дали е възможно това дете да ходи в училището", обясни Георгиева.

По думите й "Заедно с теб" ще внесат предложение в МОН  в Закона за  предучилищното и училищното образование да бъде включена точка, която да казва и описва задълженията, правата и да легитимира личните асистенти да могат да присъстват в час. И това да бъде задължително, да нямат право ръководството на училището да отказват.

"Идеята е тези деца, които не са в най-тежките форми да могат да завършат училище, а някои от тях дори да започнат работа и да бъдат полезни на себе си и на семействата си, а когато един ден техните родители си отидат, да могат се грижат за себе си донякъде", допълни Георгиева.

Тя коментира, че родителите на деца с аутизъм приемат идеята. Много от тях са съгласни да бъдат лични асистенти или имат в семейството си близки хора, с които детето има връзка.

"Личният асистент може да е от семейството, близък приятел или дори и непознат човек, но да познава детето. Важното е да има връзка с детето. И тази връзка да започне да се изгражда преди детето да достигне училищна възраст, за да може, когато е на 7 години и трябва да ходи вече на училище, детето да има изградена връзка с личния асистент - тоест детето да го слуша и да участва с него в учебния процес, допълни Пенка Георгиева.

Повече може да чуете от прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50