Книгата „Седем гласа от тъмното“, на Неда Зарева, ще изненада пловдивчани с едно различно представяне, на 30-ти ноември в „Петното на Роршах“, от 18.30 часа.
Неда Зарева е интересна симбиоза между научно-изследователска дейност и жив бизнес опит, така я описват. През 1990 година, завършва немската езикова гимназия в София. Има бакалавърска степен по психология, а през 2003 година придобива и докторска степен с успешно защитен дисертационен труд на английски език, пред международен научен съвет в областта на когнитивната наука.
В личен аспект тя е екстремна личност, обиколила на мотор България и части от света, скачала с парапланер, преживяла много рафтинг приключения. Тя е и ентусиазиран скиор, ездач на коне и офроуд състезател с няколко спечелени купи. Не на последно място, Неда Зарева, е майка на три момчета.
„Тази книга е особена – като героите си. Те нямат имена, посочени са с качество на личността им: Изстрадалата, Гневния, Благородния, Смелата, Лъжкинята, Перфекционистката... Или с онова, което могат – Жрицата. През дневници, разкази, истории се показва развитието на взаимоотношенията в една група; тоест малката група като метафора на цялото човечество“, казва за "Седем гласа от тъмното" Митко Новков, директор на програма “Христо Ботев“ на БНР, журналист, критик.
„В книгата тъмното е метафора на две неща. От една страна на нашия страх от самите себе си. Страх, който цял живот крием от себе си, игнорираме, правим се, че не съществува. Но, също е метафора за нашата слепота, която проявяваме по отношение на душата си, живеейки с илюзията, че нашето его е единствената форма на проявление. Това е много измамно. Всъщност, онези гласове, които обитават тъмното са по една или друга причина отхвърлените части от нас, които не желаем да видим. Но, те са истински, живи и много важно...подчертавам...имат нужда от внимание, защото когато не им го дадем, намират начин сами да си го вземат. И колкото повече ги отбягваме, толкова повече ни карат да се занимаваме с тях, под една или друга форма“, споделя в предаването "Вход свободен", Неда Зарева.
Чуйте още, в прикачения файл.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..