Спектакълът на пловдивския куклен театър „Каменното цвете“ бележи едно завръщане в Пловдив на доайена на куклено-театралното изкуство – режисьора проф. Славчо Маленов. Той е познат на пловдивската поблика още от 80-те години, когато създава в Града под тепетата едни от знаковите си спектакли.
Сега проф. Маленов е посегнал към текста на сръбската авторка Мила Машович-Николич и е сътворил класически спектакъл с марионетки.
Като едно паметно завръщане в Пловдив – така определи работата на проф. Маленов директорът на Кукления театър Петър Влайков, който подчерта, че е горд от това, че дава сцена на един от най-големите съвременни кукленици в лицето на проф. Маленов.
„Разказвайки старата Уралска приказката, опитах да ѝ дам не само нов облик и драматична форма, но също така и нов смисъл – ново значение. Вместо да бленуват за материални неща, гледайки тази пиеса, децата ще започнат да мечтаят за свои подвизи за свои творения, създадени със свои ръце, със свой труд, храброст, упоритост и любов“ - споделя Николич.
Приказката започва така – една принцеса поискала от най-големия майстор Петрушко да й направи като подарък за рождения ден не какво да е, а каменно цвете. Чиракът на майстора обаче – Данило май започва да се влюбва в принцесата.
"Това е една история за любовта. Дори децата изпитват това чувство - към родители, към приятелчетата. Те разбират всичко и знаят, че това чувство ги свързва" - споделя проф. Маленов.
"Не ние водим куклите, а куклите водят нас" - убедени са актьорите Венцеслав Димитров и Ивелин Николов.
Сценографи на постановката са Силва Бъчварова и Васил Рокоманов, композитор е Владимир Джамбазов.
Премиерата на спектакъла „Каменното цвете“ е на 2 декември, петък, от 18 ч., като на следващия ден ще има предиобедни представления.
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив, събота,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..
Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..