Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Половината дела за насилие се прекратяват от самите жертви

Постоянен съвет за превенция на домашното насилие с участието на прокурори, съдии, полицаи, представители на местната власт и неправителствени организации ще бъде създаден в  Пловдив, а участниците в него ще се събират на всеки три месеца. Идеята бе обсъдена на кръгла маса по идея и съвместно на Апелативна прокуратураПловдив и сдружение „Зонта клуб“-Пловдив.

За това как би се изпълнила със съдържание такава инициатива разговаряме с Александър Точевски. Той е един от участниците в срещата, заместник - председател на Районния съд Пловдив.

263 са делата, образувани в Районния съд, свързани с домашно насилие от началото на годината. По 198 от тях има издадени заповеди за незабавна защита. Тези производства по закон са бързи и законодателят е създал условя за защита, но проблемът е в изпълнението, каза съдията. 

По думите му парадаксално и дори опасно, но свързано със сложната съдба на потърпевшите е, че в немалко случаи делата се прекратяват по искане на самите жертви. Дали защото са простили, или са в безисходица, или по някаква друга причина те се връщат при насилниците си. После отново търсят закрила от съда.

Александър Точевски сподели, че и понятието "насилие" се е разшило в последните години. То вече не е толкова физическо, но все по- често става дума и за психически натиск. 

Доверие в институтциите и преодоляване на мълчанието е посоката, в която трябва да се работи, смята съдията.

Цялото интервю със съдия Точевски можете да чуете в прикачения звуков файл.
В галепията са добавени снимки от кръглата маса. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47

Ще продължи ли проектът за SOS гривна в община Марица?

Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика.  За изминалите две години  гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан.  Целта на кмета..

публикувано на 03.02.25 в 10:11

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11