Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца от уязвими групи обогатяват знания с творчество

В последната рубрика на Радио Пловдив и Изпълнителната агенция „Програма за образование“ представяме проекта „Социално-икономическа интеграция на уязвими групи в Община Пловдив чрез подобрен достъп до образование, заетост и здраве“. Той се финансира от оперативните програми „Наука и образование за интелигентен растеж и „Развитие на човешките ресурси“. Партньори на пловдивската община са 10 образователни институции. 

Проектът се реализира от Община Пловдив  от началото на юли 2021 г. с цел да подпомогне  социалното включване на деца от етнически малцинства чрез повишаване на тяхната мотивация и участие в образователни, културни и спортни дейности, а също подобряване владеенето на български език,  на тяхната учебна среда и стимулиране на артистичните им и спортни умения.

Той е продължение на вече реализирания в район „Източен“ проект през 2015-2016 г. с участието на 6 детски градини почти изцяло с деца от етническите малцинства в „Столипиново“ и „Изгрев“. Същите детски заведения участват и в настоящия проект, но сега в него са включени и още четири училища. Ръководителят на проекта Зоя Петрушева уточни, че децата участващи в проекта са избрани след като са диагностицирани техните езикови познания, като целта е да бъдат обхванати ученици със затруднения в езиковите умения по български език.  Проектът съчетава усилията за езиково приобщаване на децата чрез иновативни и интердисциплинарни методи и с творчески занимания по рисуване, спорт и музика, като всеки ден те научават нови думи. Освен заниманията в детските градини и училищата, децата посещават театрални представления, разхождат се в Стария град, в центъра на Пловдив, Природонаучния музей, Голямата и Малката базилика. 

А как точно се случва това, обяснява Маргарита Търпоманова, директор на ДГ „Родина“, която е сред десетте образователни институции партньори по проекта: "Децата рядко излизат от квартала и се впечатляват от минаването през тунел, през подлез, от атмосферата в театъра. По излъчването на детското лице се вижда, че децата се учат да общуват и се социализират."

 В рамките на проекта са обхванати над 350 деца. Закупени са 44 лаптопа, канцеларски материали за подпомагане на дейностите по езиково обучение ,музика, изобразителни и спортни дейности, музика. В момента текат процедури за осигуряване на цветни мултифункционални устройства. За набирането на учителите по проекта се  обявяват конкурси, подчерта Зоя Петрушева.

Работата с родителите е друг важен аспект от  проекта. Маргарита Търпоманова, директор на ДГ „Родина“, в която учат 110 деца, направи важно уточнение:  "Много от семействата са социално изолирани с нисък социален, здравен и трудов статус и всяко извеждане на децата подпомага развитието им".

За включване на родителите в образователния процес помагат образователните медиатори. Но по думите на Зоя Петрушева, големият проблем е, че медиаторито по проекти избират да работят в чужбина и в момента вместо 4,  те са двама.

Бюджетът  на проекта по ОП е 373 932 лв , а неговата продължителност – 18 месеца.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18