Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е изпълнила всички условия за членство в Шенген

На заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи в Брюксел министрите на вътрешните работи на страните членки на евросъюза трябва да вземат окончателно решение за приемането на България, Румъния и Хърватия в Шенген. Решението за разширяването на Шенгенското пространство  коментираме с бившия външен министър Ивайло Калфин.

"Ситуацията е доста позната. България от 11 години е изпълнила всички условия за членство в Шенген и решението не се взима. Имаше един период в първия мандат на ГЕРБ, когато   българските управляващи настояваха на  всеки Съвет по вътрешни работи да се гледа този въпрос и ние винаги получавахме отказ за членство. За голямо съжаление, небоснованата липса на решение за членство на България и Румъния в Шенген продължава."

Калфин отхвърли  като неоснователно заявеното от австрийския канцлер като аргумент  за налагане на  вето, че това е  мигрантският натиск, на който е подложена страната му.

 "Голямата част от бежанците, които стигат до Австрия, не минават през България и Румъния, а минават през РСМ, Сърбия, Унгария и след това стигат до Австрия. За това стана въпрос и миналата седмица по време на срещата на високо равнище ЕС - Западни Блкани в Тирана и това са известни факти. През България не влиза такъв поток. Австрийският канцлер вместо да обвинява България, да види по какъв начин влизат бежанци в Австрия през Западнобалканския път. Очевидно обаче му е по-лесно да говори на вътрешната си публика с името на България". 

Калфин бе категоричен, че австрийското Правителство по този начин показва мускули и  че се бори срещу бежанския натиск. "Фактът, че България и Румъния остават извън Шенген, по никакъв начин обаче не намаляват този атиск. Напротив, България спазва изключително съвестно своите ангажименти на външна граница на ЕС".

По думите на Калфин, ветото като инструмент за налагане на политика, трябва да се използва много внимателно.

"Очевидно е обаче, че отношението към Хърватия е доста по-различно. Дали защото Австрия е съседна държава, или защото имат общи приоритети, това е друга тема", подчерта Калфин. 

Калфин изрази предположение, че  днес няма да  бъде даден отказ за членство на България и Румъния в Шенген, а решението ще бъде отложено. "Избирането на една страна от трите, ще бъде изключително лош знак. Няма нито един аргумент,  който да отделя Хърватия от България и Румъния."

Цялото интервю - звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04