Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реформите за приемането в Шенген изглеждат невъзможни

Важните реформи, за да бъде приета страната ни в Шенген, изглеждат невъзможни в близка перспектива, тъй като нямаме стабилно правителство, а за да се случат е необходимо  широко мнозинство. Това коментира политологът Милен Любенов малко след като стана ясно, че България и Румъния получиха отказ от присъединяване към пространството.

„Българските политици трябва да направят анализ на случващото се, защото през последните години те повтарят едни и същи грешки. Тук не става дума за техническа неподготвеност на България, а става дума за доверие и имидж.

За съжаление, имиджа през последните няколко години е доста проблематичен, свързани с върховенството на право и невъзможността да се осъществят истински реформи“, коментира Милен Любенов.

Той подчерта, че е крайно време да се започне с реални реформи в сферата на правосъдието, като по думите му е необходимо да се изменят не само закони, но и конституцията. Причината е, че едно от важните изменения е да бъде ограничена властта на главния прокурор и той да подлежи на отчетност.

„Тези реформи в близка перспектива изглеждат невъзможни, що се отнася за широко мнозинство.

Ясно е, че с първия мандат няма никакъв шанс за правителство. Партиите отдавна са заявили мнението си. Той така или иначе е обречен. Най-реалистично е правителство с третия мандат, но въпреки това според мен партиите са ориентирани към избори. Това си полича и от действията на основните политически играчи, които измениха Изборния кодекс“, каза Любенов.

По думите му след като държавният глава вече втора година е влязъл в нова роля, т.е. на президентско управление, апетитът му се засилва. Това според Любенов си личало от факта, че служебното правителство надскача правомощията си.

„То по-скоро трябва да се занимава с административни въпроси, а не с дългосрочни политики и кадрови смени, както прави“, аргументира се Любенов.

Според него поляризацията в политиката ще се изостри още с оглед на предстоящите нови парламентарни, а после и местни, избори.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10