"Гласуването в Парламента в сряда показа, че ГЕРБ имат готовност за съставяне на кабинет - експертен и непартиен, за да го подкрепят другите политически сили. Другите политически сили пък заявиха, че това отново е Правителство на ГЕРБ и няма да го подкрепят, както бяха говорили месеци наред". Това коментира политологът и преподавател в УНСС д-р Александър Димитров.
По думите му, нагласи за някаква промяна на модела на мислене на политиците няма.
"Някои от тях дори са станали още по-втвърдени - примерно ГЕРБ, които казват, че ако на третия мандат не е номиниран отново проф. Габровски, се отива на избори. Независимо че от ГЕРБ опитаха по-новаторския подход да предложат за министър-председател лице, което е от академичните среди. И ако трябва да съм честен, познавайки академичните хора, и още повече - лекарите, това ме изненада. Кабинетът е много разнолик, много особен. За повечето хора тези лица нищо не говорят, но по-лошото е, че те не говорят нищо и на политиците".
Това прави предложения кабинет екзотичен.
Асен Василев категорично е променил началната си позиция. "В Парламента има едно публично говорене, но на втори план непрекъснато вървят преговори и може би ПП са постигнали по-добра позиция, отколкото са имали в началото преди официалното обявяване за отхвърляне кабинет на ГЕРБ".
Дори и като Правителство на малцинството обаче, то все пак трябва да има подкрепа, която няма да дойде за ПП безрезервно.
Партиите водят незряла политическа борба, като горят възможностите си за диалог предварително. "Това може и да не е проблем по време на една кампания, но поведението на остра конфронтация се прехвърля и към симпатизантите, към общественото разделение и членовете на политическите сили, на които е прехвърлена тази рязкост от партиите и ги превръща в агитки. Това ги обезоръжава на парламентарно равнище и те не могат да разговарят, да водят преговори", подчерта д-р Димитров.
Той обаче допусна, че сегашната партийна конфронтация отваря възможност за малките партии, "за вход на субекти, които са по-склонни на разговори. И ако ИТН бяха влезли в Парламента, може би в този момент щяхме да имаме Правителство".
Ходът на "Български възход" показва, че Стефан Янев е готов да влиза в преговори. Възможно е на някакъв следващ етап ще има по-голяма чуваемост. "Всяка голяма партия предпочита да види една малка, която повтаря резултата си и тогава тя се превръща в предпочитан партньор - малък, но достатъчен", заяви д-р Димитров.
Той бе категоричен, че извън трите водещи партии - президентът не би трябвало да рискува с връчване на мандата. "Това ще бъде като хвърляне на боб и ще има много ситуационен характер. Убеден съм, този формат този Парламент трябва да си гласува законите в рамките на парламентарното представителство. Още в първите две седмици стана ясно, че Кабинет не може да бъде съставен и ако случайно все пак се стигне до Кабинет, през април той ще престане да съществува. Такива са нагласите."
Той призова партиите да осъзнаят, че трябва да се стегнат и да правят кампании, в които да вложат ресурса си, както се полага на една предизборна истинска борба. А те свикнаха, че изборите са на къси цикли и се възпроизвеждат парламенти, в които няма възможност нито за диалози, нито за компромиси, нито за консенсуси."
Цялото интервю - звуковия файл:
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..