Това е един от най-важните семейни празници, както и денят преди раждането на Христос. Тогава приключват и четиридесетдневните коледни пости, които са започвали на 15 ноември.
На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания – нечетно число.
Бройката им е: 7 - колкото са дните на седмицата или 9 - колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 11 или 12 ястия - колкото са месеците в годината. Те представляват сърми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др. Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика.
Обредните хлябове са три вида - посветени на Коледа, на селските занаяти и за коледарите. Те се месят придружени с ритуали и песни. Стопанката на дома произнася молитва, а след това се разчупва питата със сребърната пара.
В някои краища на страната в хляба се пъха и дрян за здраве. Първото парче от питата се оставя на Богородица пред домашната икона. Вярва се, че най-голям късметлия в дома ще е този, на когото се падне парата. Според обичая никой не трябва да става от масата, докато трае вечерята. Освен това трапезата не се раздига след приключването, за да не избяга късметът. Вярва се, че след това идват починалите, за да похапнат.
Преди да се седне на масата или както е обичаят на земята обаче, вечерята непременно трябва да бъде кадена. Това е обичай, при който най-възрастният мъж или жена в дома прекадява с тамян масата. След това стопанинът обикаля и всички останали стаи и помещения в дома. Накрая излиза навън и минава през целия двор и обора. Според народното схващане с ритуала на каденето се прогонват злите и нечисти сили от дома.
Празничната атмосфера от Бъдни вечер се прелива в нощната Коледа. Коледарите обикалят домовете и благославят техните стопани. Те обхождат домовете на групи, като тръгват винаги в източна посока. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелания за здраве и благоденствие.
Министърът на образованието и науката се е съгласил да промени предложения план прием от РУО-Смолян за новата учебна година. Това стана ясно след разговори между кмета на Смолян Николай Мелемов и Красимир Вълчев. Заради по- малкия брой ученици план-приемът предвижда съкращаването на 7 паралелки, включително в Езиковата гимназия „Иван Вазов“ и..
Кметът на Пловдив предлага управителят на Екобус Илко Търпов да бъде освободен от поста си в интерес на работата. Общинското дружеството бе създадено през май 2022-ра година в мандата на бившия кмет Здравко Димитров и трябваше да закупи по програми, финансирани от ЕС електробуси, които да са част от градския транспорт. Търпов е начело..
Кметът Костадин Димитров посрещна в Пловдив изпълнителния директор на Американския еврейски комитет Дейвид Харис. Той е на посещение в страната по повод представянето на българското издание на своята книга „На предна линия. Живот в името на глобалното еврейско застъпничество“. По време на срещата двамата са обсъдили възможностите за привличане на..
Проект за правата на жените в ромските общности се изпълнява в четири общини в Пловдивска област. За изпълнението му социалната фондация „Инди Рома 97“ получава европейско финасиране от близо 90 хил. лв. Целта е да се преодолеят половите стереотипи сред ромското население в селските райони и маргинализираните общности в общините Куклен,..
Военновъздушните сили ще разполагат с удвоен капацитет за гасене на пожари през тази година. Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на народния представител Димчо Димчев от "Възраждане". Министърът припомни, че с решение на Министерския съвет от юли миналата година е одобрено финансиране в размер на 1 млн. лева за..