Това е един от най-важните семейни празници, както и денят преди раждането на Христос. Тогава приключват и четиридесетдневните коледни пости, които са започвали на 15 ноември.
На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания – нечетно число.
Бройката им е: 7 - колкото са дните на седмицата или 9 - колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 11 или 12 ястия - колкото са месеците в годината. Те представляват сърми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др. Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика.
Обредните хлябове са три вида - посветени на Коледа, на селските занаяти и за коледарите. Те се месят придружени с ритуали и песни. Стопанката на дома произнася молитва, а след това се разчупва питата със сребърната пара.
В някои краища на страната в хляба се пъха и дрян за здраве. Първото парче от питата се оставя на Богородица пред домашната икона. Вярва се, че най-голям късметлия в дома ще е този, на когото се падне парата. Според обичая никой не трябва да става от масата, докато трае вечерята. Освен това трапезата не се раздига след приключването, за да не избяга късметът. Вярва се, че след това идват починалите, за да похапнат.
Преди да се седне на масата или както е обичаят на земята обаче, вечерята непременно трябва да бъде кадена. Това е обичай, при който най-възрастният мъж или жена в дома прекадява с тамян масата. След това стопанинът обикаля и всички останали стаи и помещения в дома. Накрая излиза навън и минава през целия двор и обора. Според народното схващане с ритуала на каденето се прогонват злите и нечисти сили от дома.
Празничната атмосфера от Бъдни вечер се прелива в нощната Коледа. Коледарите обикалят домовете и благославят техните стопани. Те обхождат домовете на групи, като тръгват винаги в източна посока. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелания за здраве и благоденствие.
Основните пътни артерии в Пловдив са почистени от снега, предстои техниката да влезе във вътрешнокварталните улици, съобщи директорът на ОП „Чистота“ Десислава Георгиева. Екипи на общинското предприятие обработват с противообледенителни материали всички мостове, надлези и велоалеите в града. От 5:00 часа, когато започна силен снеговалеж,..
Днес в родния град на Левски – Карлово, е кулминацията на възпоменателните прояви, посветени на 152-рата годишнина от гибелта на Апостола на свободата. В 9.00 ч. ще бъдат отслужени света литургия и панихида в църквата „Св. Богородица“, където Левски е бил ръкоположен за дякон. По-късно с шествие участниците във възпоменателната церемония ще..
За днес Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издаде предупреждение от втора и първа степен - оранжев и жълт код, за снеговалежи в Източна България. В Източна България ще се натрупа нова снежна покривка между 15 и 20 сантиметра, а в Североизточна България - до 25 сантиметра. Ще има условия за виелици и навявания. За Югоизточна..
В Пловдивския панаир се откриват международните изложения на хранителната индустрия „Агра“, „Винария“ и „Фудтех“. Акцент в 33-то издание на „Агра“ е високоефективното и регенеративно земеделие. В 32-та изложба Винария“ ще бъдат представени бутикови винарски изби, нови винени проекти, както и традиционните производители. Очаква се по време на..
Пловдивска област продължава да заема шесто място по заплати сред 28-те области в страната, показват данните на Териториалното статистическо бюро- Юг за последните три месеца на миналата година. С най-висока средна месечна работна заплата е столицата - 3 287 лв. Средната месечна работна заплата за област Пловдив е с 16.3% по- ниска и от..