Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Човек трябва да е на 30 метра от пиробатерията при изстрелване

Пиротехниката поскъпна с до 60%, внимателно с фойерверките

С 50 до 60 на сто е поскъпнала част от пиротехниката. Причините са използваните вносни суровини, разходите за производство, поскъпването на електроенергията и увеличилите се транспортни разходи. Това заяви в предаването „Точно днес“ Иван Иванов, управител на фирма за пиротехника.

Той подчерта още, че при закупуването е важно да се следи изделията да не са с разкъсана опаковка, да нямат мокри следи или да са смачкани.  Ако имаме стара пиробатерия, но сме я съхранявали на мокро място, също не е препоръчително да се използва. 

„Това е така, защото настъпват т.нар. необратими процеси в състава на пироизделието. При наличие на влажност над 28% параметрите на изделието се нарушават и вместо да тръгне да лети нагоре, то започва да  гори долу на земята и може да предизвика големи щети. Понякога предизвиква тлеене, а след това експлозия, което също е опасно“, обясни Иванов. 

Римската свещ пък трябва да бъде забита в земята или прикрепена здраво към пръчка, забита в земната повърхност. Причината е, че при нея част от елементите могат да дефектират, да се пръснат и от там да последва масова експлозия на останалите елементи и да причинят големи наранявания. Особено горящите звезди могат да причинят освен изгарянията и запалване на лесно запалими предмети и да предизвикат пожар. Затова е най-добре да се забие в земята или да се забие една пръчка и да се прикрепи здраво към него за земната повърхност.

„Безопасното разстояние, на което трябва да стоим при изстрелване на пиробатерия е от 15 до 30 метра, като то варира в зависимост от вида на ефектите и от големината на пиробатерията. Важно е изделието да е закрепено на равна и твърда повърхност, тъй като е нестабилно и има опасност от отката да се завърти и да започне да стреля безразборно и да причини щети по сгради, или изгаряния по хора, животни, автомобили“, каза Иванов. 

След запалване на пиробатерията човек има до 4 секунди, за да се отдалечи на безопасно разстояние. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечно съдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17