Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всички археологически камъни са ми минали през ръцете

Небет тепе, Източната порта и Форум – Юг са три от археологическите обекти, за които 2023 година ще е натоварена с много очаквания - да бъде разкрита археологията и да бъде показана по подходящ и модерен начин.

Година за много работа на археолози, историци и рестравратори. Именно за реставраторската професия и предизвrкателствата и дори куриозите в нея разказваме с Никола Стоянов, през чиито ръце няколко десетилетия "минава камъка на древността".

Завършил е скулптура във Великотърновския университет, но цялата му кариера е свързанат с рестарврацията на десетки обекти, сред които Римския стадион и  Античния театър, а в последните години античният форум на Филипопол, който нарича археологически парк на града.  По негови реставрационни проекти оживяват много частни сгради, има и награда за работата по експозиционното пространство на историческия музей в Стара Загора.

Това, което удивлява е не само майсторството на античните строители, но и естетиката, която те търсят и в най- малкия предмет. Вкус и красота, като в един кладенец, открит на Форум - Запад, чиято горна част се намира строшена на дъното, а сглобена показва прекрасна релефна композиция с бог Дионис, вече експонирана в Археологическия музей.

Сравнението с вкуса на нашето време е разочароващо, казва за работата си по някои проекти реставраторът Никола Стоянов и разказва поучителна случка със скандална завръзка от преди 2 години и развръзка само с морална утеха от миналия декември. Частен инвеститор, купил къща с ценна градска архитектура, първо я събаря, а после не харесва възстановените орнаменти, което е било и изришно изистване на НИНКН. Съответно и не плаща на реставраторския екип. Две годин по- късно ппроектът и озъплнението са с награда от конкурса Сграда на годината.

Към въпроса "Как е възможно?" с три удивителни добавяме и нелепата идея за покриването на Католическата църква с фибран за изолация. За да я видим днес, каквато беше, заслугатата е на Никола Стоянов. В хода на реставрацията той попада и на изгбуен във времето елемент, който вече е на фасадата на катедралата.

Никола Стоянов е е проектант на консервационно- рестраврационните дейности на Източната порта и Небет тепе. С работата на терен по тях свърза в очакването си за новата година. По  думите му предизвикателството на Небет тепе е, да се възстановят провидно еднаквите зидове, които обаче изискват различна метотодология, защото са от различни епохи, с различни спойки и градеж. А на Източната порта има толкова много запазени елементи, че предстои възстаноняване на голяма част от пищността на колонадата.

Заедно с вълнението за работата по новите обекти върви и тревогата, че няма последователи в занаята, казва още художникът - реставратор. Младите възстаноявяват най- вече картини и икони, но не и камък, а археологичеки обекти се откриват непрекъснато и очакват специалистите, които да ги съхранят за следващите поколения.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художествен факултет чества юбилей с изложба в "Капана"

Факултетът по изобразително изкуство във Великотърновския университет „Св.Св.Кирил и Методий“ чества 50 години с изложба в галерия „Капана“. Представителната експозиция е озаглавена „В новото време с ново лице“ и представя някои от най-добрите студентски дипломни работи през годините, както и творби на действащи преподаватели. Тя..

публикувано на 07.08.24 в 09:51

„Огънят на Анадола“ тази вечер на Античния театър

Легендарното танцово шоу „Огънят на Анадола“ ще бъде представено тази вечер на сцената на Античния театър в Пловдив. Спектакълът, който постигна грандиозен успех у нас през декември миналата година, е обновен и аранжиран специално за летни театри. Турската формация пристига в града под тепетата след като премина през откритите театри на Велико..

обновено на 06.08.24 в 08:29
Матей Матеев, Стела Митева-Динкова, Елена Тамамджиева

Първи фестивал "Творците" през август в Пловдив

Проф. д-р Стела Митева-Динкова, зам.-ректор по учебната дейност в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“, Елена Тамамджиева – член на управителния съвет на Дружеството на писателите в Пловдив, и художникът Матей Матеев бяха гости в първото августувско издание на предаването Клуб "Неделя". Поводът бе..

публикувано на 05.08.24 в 15:44

Преге - предаване за света на книгите, 03 - 09 август

В предаването за книги на Радио Пловдив на 03.08.202 4г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“: Камила Лекберг, Хенрик Фексеус. Мираж. 512 стр., ок. 6А, Колибри, 2024. Дейвид Балдачи. Само лъжи. 432 стр., ок. 5А, Обсидиан, 2024. Ема Коуел. Любовната песен на острова. 360 стр., ок. 4А,..

публикувано на 05.08.24 в 11:54

Тази събота "Срещите" питат какво е шамбала

В това августовско утро "Срещите" питат: Какво е ШАМБАЛА и защо пътешественици, изследователи, езотерици не са я открили...  И вярно ли е, че Шамбала е за земята, но не е на земята...  и че енергията на Шамбала е диструктивна за всички онези сърца и умове, които носят омраза?  Гост на СРЕЩИТЕ - издателят Валентин Марков. Слушайте...

обновено на 03.08.24 в 16:43