Арменската общност в Пловдив се готви да посрещне Рождество Христово.
Тази вечер от 17.00 ч. в Арменската апостолическа църква "Сурп Кеворк" ще бъде отслужена света литургия и ще бъде осветен нар, символ на Новата година. Всяка година обикновено има 365 дни, толкова са и зрънцата на нара, затова плодът е станал символ на новата година.
Утре арменците отбелязват в един ден Рождество Христово и Богоявление, а в 10.30 ч. започват Рождественската литургия и ще бъде отслужен Богоявленският водосвет.
"Традицията да се отбелязват 2-та големи християнски празници - Рождество и Богоявление, в един ден датира от ранните християнски векове, когато 2-та празника са били на 6 януари", обясни Хачик Язъджиян, богослов и създател на сайта "Еклесиаст".
"Да имаме вяра в Бога, да се помолим за мир, здраве и благоденствие", призова той.
Хачик Язъджиян поздрави всички, които празнуват, и им пожела прекрасна Нова година.
Армения е първата страна, която официално приема християнството, и Бъдни вечер е един от най-големите религиозни празници. През 301 г. по времето на Св. Григорий Просветител християнството става официална религия в Армения.
Приготвят се традиционни ястия, които задължително включват хапама (пълнена тиква с ориз, масло, мед и стафиди) и „ану шабур” (сладка супа). Това е десерт от сварено желирано жито, в което се слага много захар, ядки, сушени плодове, а отгоре се наръсва с нар, розова вода или орехи с канела.
Всички арменци си ходят на гости, за да си честитят празника и да се видят с роднини и приятели.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..