Българските автори в престижната класация, Haiku Euro Top 100, са шест. Освен Владислав Христов, отличени са и Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова и Цанка Шишкова. Критерият на комисията за класирането са отличията в международни конкурси и публикациите, в престижни англоезични издания.
Поетът Владислав Христов, за пета поредна година, е част от класацията за най-креативен хайку автор в Европа.
Полският хайку поет Кшиштоф Кокот, връчва ежегодно сертификатите на Haiku Euro Top 100. Класацията се провежда за 12-та поредна година.
„Кшиштов Кокот следи през годината всички публикации в международни издания и конкурси. Така си прави едни графики, според които в края на годината обобщава, кой е бил в престижните издания и колко конкурси е спечелил. Каква креативност и активност е имал през годината, съответният автор. Това означава и да бъдеш сред големите, в световната хайку общност. Вече има десетки хиляди пишещи хайку в цял свят и най-добрите, вече, не са в Япония, а са в Европа. Ние като българи и български автори присъстваме трайно, всяка година, в тази класация. В зависимост от активността, представителите на България в класацията са между десет и повече автори. Тази година са шест, но това са все качествени автори, които редовно публикуват и са начело в световните издания за хайку. Моя милост има за чест да съм за пета година, в тази класация. Така ние можем да представим този жанр, чрез нашия български почерк, защото хайку все пак е някакъв експорт на национална култура. Ние сме българи и мислим, и пишем на български въпреки, че публикуваме на английски своите хайку“, разказва Владислав Христов.
Хайку поетът е част и от журито на четвъртия международен конкурс за хайку "Мая Любенова". Конкурсът е отворен за всички, с изключение на членовете на журито, координатора на конкурса и техните роднини. Изпратените хайку трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани, онлайн или в печатни издания и да не са споделяни в никои от социалните медии. Поетите могат да кандидатстват на английски или български. Всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку творби.
„Мая Любенова е един от най-големите майстори на хайку, който си отиде преди няколко години от този свят. Но, нейното присъствие е толкова трайно, като текстове и като наследство, че хайку общността реши да направи конкурс на нейно име. Тя е родена в Пловдив, учила е тук.
Всяка година, този конкурс, е голямо събитие за хайку пишещите, в международен мащаб. Събира все повече автори, които искат да участват. Мая Любенова беше любим автор на много хора и беше четена на много езици, и превеждана. За мен е важно, че чрез този конкурс, чрез текстовете на Мая, чрез името на Мая Любенова, световната общност почита и българското хайку, защото българското хайку е феномен в световната литературна култура през последните години. Не случайно, не само конкурсите и публикациите го показват това, но и Световната хайку фондация, която отдели специално място на българските автори. Хайку се превръща в още един добър начин, да покажем родната си култура. Този най-кратък литературен жанр, през последните години, е толкова популярен, че е изпреварил всяка друга поезия“, коментира хайку поетът Владислав Христов.
Темата на конкурса е свободна. Българските автори са поканени да изпратят творбите си на български език, чуждите автори на английски език. Като творбите ще се гледат в две паралелни секции, за да не се получи объркване.
Периодът за кандидатстване, вече, тече. Той е от 1 януари до 28 февруари 2023 година. Имената на спечелилите първо, второ и трето място и техните хайку, с преводи на английски, ще бъдат публикувани на 17 април. Освен Владислав Христов, част от журито на конкурса са Антоанета Николова и Гергана Янинска, сестра на Мая Любенова и утвърден хайку автор. Още информация за конкурса, на страницата на "Културни новини".
Чуйте интервюто на Владислав Христов, за предаването „Шейкър“.
С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..
"Два живота" - така се наричат 2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра. Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители? В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата. Интересно е, слушайте.
Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив. В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..
Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив. Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..
Поставят паметна плоча на четирима видни за Пловдив евреи на сградата на организация „Шалом“ в града. Това решиха общинските съветници единодушно с 42 гласа "за". Всички те са от рода Паси - Калев. Единият от тях Исак Насим Паси е бил убит в нацисткия лагер "Собибор". Соломон Паси пък е защитавал митрополит Кирил, спасител на пловдивските евреи, от..