Община Пловдив може да си позволи поемането на нов общински дълг, тъй като е общината с най-малко заеми. Това заяви заместник-кметът Величко Родопски по време на общественото обсъждане за нов заем до 9 милиона и 500 хиляди лева от Фонда за устойчиво градско развитие. Тази сума ще бъде за Зоологическата градина и Дондуковата градина.
"Ние сме общината с най-малко дългове. Към момента са около 109 милиона лева, но 62 милиона лева все още не сме ги изхарчили. Този заем няма да окаже никакво влияние", каза Родопски.
Той допълни, че се гледа и какъв процент са заемите на една община от местните приходи, като не трябва да се надвишават 15%. С новият общински дълг Община Пловдив няма да надвиши 6%.
Проектът за "Дондуковата градина" предвижда цялостната й реконструкция, заяви кметът на район Централен Георги Стаменов в залата на Пловдивския общински съвет, където се провежда обсъждането. За Дондуковата градина ще са необходими 4 милиона и 500 хиляди лева. Предвижда се 3 милиона и 800 хил. лв. да са от заема, а 700 хил. лв. от общинския бюджет.
Дондуковата градина е първата в Пловдив и след реконструкцията й тя ще стане притегателен център за пловдивчани, каза Стаменов.
Предвидена е цялостна подмяна на подземната инфраструктура, настилката, която ще е от гранит, а също и възстановяване на стара беседка. Ще има нов фонтан в центъра на градината, а съществуващите ще се превърнат в цветни алеи. Ще се подмени осветлението с ново, ще има и видео наблюдение.
За довършването и реконструкцията на Зоологическата градина са предвидени 5 мил. и 700 хиляди лева. Концепцията за нея предвижда първо да се инспектира състоянието на вече реализираните в нея обекти. Ще се премахнат всички негодни постройки. Предвидено е изграждането на еко център, в който да се провежда обучение за ученици. Ще се обособят различни зони - за паркиране, за контакт на посетители с животни, за горски животни, за хищници, за екзотични видове и за развлечения.
Част от гражданите се обявиха против реализацията на Зоологическата градина
Разсадникът за декоративна растителност вече има свой терен с площ от 20 декара и община Пловдив няма да плаща солиден наем, за да отглежда растенията за озеленяване на града. Това съобщиха кметът Костадин Димитров и директорът на ОП "Градини и паркове" Антон Георгиев. Общинският терен е до компостиращата инсталация на Голямоконарско шосе, където..
32 блока ще бъдат санирани до средата на 2026 година, когато е крайният срок за обновяване на сградите, съобщиха кметът на Пловдив Костадин Димитров и заместникът му Хакъ Сакъбов. В момента вървят процедурите, като за 25 блока вече са подписани споразуменията между МРРБ и районните кметове. За районите Тракия, Южен и Източен обществените поръчки..
Бързи производства са образувани спрямо четирима шофьори през уикенда в Пазарджик. По време на засилените проверки по пътищата в областта полицаите са засекли 33-годишна жена от Пловдив, седнала зад волана под въздействие на наркотици. Двама мъже от Септември и от София са управлявали колите си съответно с 1.24 и 1.44 промила концентрация на..
Десетки потомци на спасените български евреи в Пловдив присъстваха на церемонията по повод 82-та годишнина от спасяването им. Пред Паметника на благодарността до Дома на младоженците за поредна година председателят на пловдивското дружество „Шалом“ Светозар Калев припомни историята за онзи мрачен 10 март през 1943 година. Тогава пловдивските..
Считано от днес, кметът на Пловдив Костадин Димитров освобождава заместника си Женя Петкова. Това стана ясно по време на днешната пресконференция на градоначалника. Кметът Костадин Димитров поема финансите и икономиката на Пловдив Изненада и тревога за бюджета предизвика в ОбС понижението на Женя Петкова Димитров посочи, че..