Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Шивачев откри забравени паметници на Освобождението

Историкът Стефан Шивачев събира в регистър данни за паметниците на Пловдив по проект на общината.  По време на работата си по проекта той е открил забравени в последните години паметници, свързани с освобождението на Пловдив. Те са разположени в Католическите и Централните гробища в града.

Всяка година на 3-ти март почитаме изградения през 30-те години на 20-ти век Паметник на опълченците, живели и починали след Освобождението в Пловдив, припомни историкът. 

По време на проучванията си той открива до паметниците на Хаджи Гьока Павлов, д-р Георги Вълкович, кап. Райчо Николов и Найден Геров, паметник на руснаците, починали в Пловдив. Това са военни разузнавачи и ранени при военни действия, настанени в изградената след освобождението болница в Пловдив, каза Шивачев. Паметникът е с текст: "Тук е погребан капитана от руската артилерия Георги Барбович, роден през 1849 го. ,умрял през май 1878 г.". Под плочата има текст "Тук почиват костите на падналите за освобождението на Пловдив и България руси..." и са изброени имената на почетените, сред които е и датски поданик, участник във войната. В края на плочата е отбелязано "От Пловдивската градска община". Това по думите на Шивачев показва, че в Пловдив винаги е имало признателност и грижа за паметниците.

Друг паметник, свързан с Освобождението и разположен в Католическите гробища, е този на Станислав Божичко, поляк, който служи в руската армия. 

Шивачев припомни и за гробницата на фамилията на Анри Батюс, началник на пловдивската жп гара, който има изключителни заслуги за спасяването на града в нощта на освобождението. Роден през 1852 година, идвайки в Пловдив за началник на гарата, се жени за българка. Неговите наследници остават в града. В гробницата му последно е положена негова внучка през 1964 година. С приближаването на руските войски към най-големия по онова време град в българските земи - Пловдив, турският валия на града се обръща към чуждите консули с думите „По-добре да напуснете града, който вече е във властта на черкези и башибозуци“, разказа историкът. Европейските дипломати заявяват, че няма да напуснат града, а френският консул Емил Боасе и началникът на железопътната станция Анри Батюс осигуряват оръжие от консулството и френската католическа мисия за българите, които се организират в отряди в защита на своя град. Така в нощта на 15 срещу 16 януари 1878 г. капитан Александър Петрович Бураго с отряд от 63 драгуни разгромяват оставените малобройни турски застави по западната граница на Пловдивското землище и заедно със стотината въоръжени християни завземат централната част на града. За разлика от Стара Загора, Карлово, Сопот и други градове, Пловдив е спасен от опожаряване и запазва архитектурното си наследство, отбеляза Шивачев.

За пет века Пловдив е в застинало положение, въпреки че е най-големият по население български град на територията на Османската империя и търговски и икономически център, коментира историкът. По думите му след Освобождението само за 50-60 години градът се превръща от ориенталски в европейски и от 33-хилядно, населението нараства на над 100 хил. души. През 1881 година е издигнат паметник на Бунарджика - първият в българските земи, посветен на Освобождението на България, припомни Шивачев.

На 16 януари в 11:00 часа с поклонение пред паметника на капитан Александър Бураго в Дондуковата градина Пловдив ще отбележи 145 години от освобождението на града. Във военната церемония, включваща полагане на венци и цветя ще участват Военен духов оркестър, представителен взвод, венценосци, и представители на комитет „Родолюбие". Слово по повод годишнината ще произнесе Стоян Иванов – директор на Регионалния исторически музей в Пловдив.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Деца гостуваха на Бачковския манастир в Деня на християнското семейство

Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..

публикувано на 21.11.24 в 15:27

Веселка Кунчева гостува в Пловдив във формата "Успешните"

Изтъкнатият български режисьор Веселка Кунчева гостува в четвъртата среща от формата "Успешните" в Club Fargo.  Автор е на редица спектакли, сред които  "Нос" по Гогол, "Аз, Сизиф", "Последният човек" по Оруел, "Дама Пика". През 2014 г. Веселка Кунчева  основава "Пъпетс Лаб" заедно със сценографа Мариета Голомехова, с която разработва..

публикувано на 21.11.24 в 07:10

Художникът Тодор Маринов показва "Мистични светове"

Самостоятелна изложба „Мистични светове“ на художника Тодор Маринов представя галерия „Ромфея“. Експозицията включва емблематичните за известния живописец наивистични композиции, създадени специално за предстоящия коледен сезон, както и изящни снежни и топли пейзажи, с които е известен авторът. Картините пренасят зрителите в свят на..

публикувано на 21.11.24 в 07:03

Звезди на българската музика с "Концерти с кауза" в Пловдив

Национално турне „Концерти с кауза“ 2024: Звезди на българската поп и рок музика  излизат на сцената в Комплекс „С.И.Л.А.“  Името на концерта е избрано специално, тъй като подкрепя две каузи с изключителна важност за България. Първата е свързана с информационната кампания в подкрепа на хора с репродуктивни проблеми под надслов „Да сверим..

публикувано на 20.11.24 в 05:48

Изложба „Книгата – от камъка до пиксела II“ гостува на 3 места в Пловдив

Интерактивна изложба „Книгата – от камъка до пиксела II“ представя Фондация ПРОЛИБРИС на три знакови места в Пловдив в рамките на три поредни дни.  Пловдивчани имат възможността да се запознаят с интересни факти, свързани с развитието на изкуството на книгата през различните исторически периоди.  Ще бъдат показани уникални модели, образци и..

публикувано на 20.11.24 в 05:45