Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сестра Юлита в „Добро утро, ден!“

| обновено на 29.01.23 в 10:22

Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ни гостува игуменката на Мулдавския манастир „Света Петка“ над Асеноврад. Тя е единственият засега обитател на манастира, който е създаден още през 14 век. В момента там се извършва голям ремонт, който се очакваше от дълги години, след като през 2010 година част от него пострада при пожар.

Сестра Юлита става монахиня през 2008 година, а преди това е работила като икономист в София. Пострижението й е пред вратите на манастира „Свети Кирик и Юлита“, който тогава е стопанисван от Съюза на архитектите. Тя споделя, че решението не е трудно, а когато се вземе, то е категорично и няма връщане назад.

„Бог докосва душата. Преди да стана монахиня, аз бях чедо на епархията в София. Ходих на богослужения, причестявах се, изповядвах се. Бог знае, кога душата е готова да поеме по монашеския път. Както се казва в свещеното писание – „Не вие мен избрахте, а аз вас избрах“. Това е по божия промисъл“, казва сестра Юлита.

Сестра Юлита е категорична, че всеки един трябва да се стреми към доброто, но това минава през индивидуалната работа със себе си. Само тогава може да се постигнат добри дни за цялото общество. 

Казва, че от прекъсването на предаването на вярата по време на комунистическия режим, са потърпевши три български поколения. Затова някои хора не осъзнават колко важно е да се уповават на божията благодат.

„И затова някак си стават само великденски християни, както им казваме. Такива, които отиват на празника да запалят свещичка и да обиколят храма. Но не и седмично да се стремят да посещават богослуженията на отците, където да се изповядват, да им олеква на душата.“, споделя още сестра Юлита.

Игуменката на Мулдавския манастир „Света Петка“ определя себе си като човек, който още трябва да работи върху себе си. Надява се, че с изповедта си пред Радио Пловдив тя ще помогне на хората да помислят над себе си.

Цялото интервю със сестра Юлита можете да чуете в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Над 1/3 от вирусноболните в Пловдив са с грип

Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях  показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..

публикувано на 21.01.25 в 17:08
Елена Дариева

Краят на политическата криза зависи от живота на кабинета

"Евфемизмът в случая не е особено полезен. Всичко това намира своето обяснение във факта, че мнозинството, което подкрепя кабинета по формулата 3 плюс 1, е изключително разнолико от гледна точка на идеологии". Така Елена Дариева, социолог от агенция "Насока", коментира твърдението на новите управляващи, че те не са коалиция, а участват в..

обновено на 21.01.25 в 16:08
Светослав Малинов

Интересно е как ще се взимат решенията за назначенията

„Очакваме да видим как ще заработи управленската формула. На мен ми се иска да няма вече толкова големи политически вълнения, да има успокоение, но без да има отказ от това да се следи всеки ден и всеки час това, което прави правителството. Иска ми се да мисля, че политическото напрежение в страната спада. Сега ще видим как ще заработи новата..

публикувано на 21.01.25 в 10:00
Петър Ганев

Приемането на еврото от 1 януари 2026 г. е съвсем реалистично

Бюджетът ще бъде една от първите задачи на новата власт. Новият финансов министър трябва да пренапише рамката на държавните финанси за 2025 г. и да се върви към приемане на бюджета най-късно до края на март. Това заяви в предаването "Точно днес" старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев .  Той посочи, че голямото..

обновено на 21.01.25 в 09:30

Да си акушерка е трудна, но много емоционална професия

На Бабинден среща със старшата акушерка от АГ клиниката на УМБАЛ „Свети Георги“ Дора Мрянова, която посреща Деня на родилната помощ за 60-ти път. Не си спомня пола на първото дете, на което е помогнала да дойде на бял свят, но помни, че се е родило живо и здраво. "Нашата професия е трудна и много емоционална, посрещаме новия живот и се вълнуваме..

публикувано на 21.01.25 в 07:48