Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мисията "Генератори за Украйна" обедини над 5400 дарители

От Пловдив до Одеса - едно пътуване и една мисия в помощ на украинските граждани и много срещи на една ръка разстояние от бомбите, пожарите и войната е разказа на Манол Пейков в програма "Точно днес". 

Инициативата на известния пловдивчанин, издател и бивш депутат, обедини 5400 дарители, осигурили средства за купувана не стотици генератори за жертвите на руската агресия срещу Украйна, които преди броени дни стигнаха до своето предназначение. Събрани са 1 милион и 200 хиляди лева само за два месеца, превърнати в 404 генератори, които вече са занесени.

"Хората, с които се срещнах бяха страхотни, бяха изпълнени с оптимизъм и смисъл и най-вече видях какво се случва с помощта, която събираме и която насочваме в генератори. Видях при кого отиват. За мен това пътуване беше много смислено и естествено продължение на всичко, което правим през последните месеци", разказа Пейков.

Той сподели, че пътуването до Одеса му е отнело 18 часа, а първото, с което ги  посреща нощна Украйна, са огромните пламъци на горящите стърнища и високи огньове, които са изглеждали свръхестествено .

"Одеса ни посреща в пълен мрак.- като в онези холивудски филми, в които  човечеството е изчезнало и чак на сутринта видях, че хотела, където сме отседнали е точно срещу прочутата Одеска опера. И самото усещане беше за някаква нереална антиутопия, в която човек влиза. За щастие през денят е съвсем различно. Градът е жив, пулсира, точно до нас имаше две сватби. Хората се женят, прегръщат се, крещят "горчиво". Животът продължава и той трябва да продължава, не може да спре и не трябва да спира, защото някой друг от другата страна може би точно това иска - да уплаши хората и да ги накара да се чувстват, сякаш животът е свършил, но той трябва да продължи", споделя Пейков.
По думите му над 50 от генераторите са дарени също така и на етническите българи в Болград.

Манол Пейков разказа, че е посетил  Болградската гимназия и там му е оказана неочаквана и много висока чест:
 "Връчиха ми медал за специални заслуги към училището "Почетен гимназист",  придружен от съответното удостоверение. Медалът е под номер 33. Приех го от името на всички над 5400 дарители, като обещах най-тържествено  да отчупя по едно символично парченце от медала на всеки един от тях", разказа Пейков.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44