Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Променихме Изборния кодекс 24 пъти за 8 години

Румяна Дечева
Снимка: БГНЕС


"Промените в Изборния кодекс със сигурност са голямо предизвикателство-и за избирателите и още повече за тези, които организират изборите", коментира Румяна Дечева, изборен експерт, бивш член на  Обществения съвет към ЦИК. 

Тя добави, че България е единствената страна не само в ЕС, но и в по-широка общност по света, която 24 пъти променя изборния си закон в продължение на 8 години. Друг проблем  сега е, че направените промени влизат непосредствено в сила след 2 месеца.

Румяна Дечева определи като най-рискови изборите, които се проведоха на 11 юли 2021 година. "Тогава пак така ударно беше променен Изборният кодекс и във всички секции трябваше да има машини, които даже не съществуваха физически в страната", посочи тя.

Румяна Дечева коментира също, че много от промените в Изборния кодекс дават "вратички" за тълкуване. Например тъмната стаичка за гласуване с хартиена бюлетина вече ще се заменя с параван. Целта е да бъдат затруднени онези, които снимат с телефон как са гласували, за да се отчетат после на тези, от които са получили пари, или пък да пуснат предварително попълнена бюлетина по метода "индианска нишка".

"В промените не се указва какъв ще бъде размерът на паравана. Ако е по-голям, зад него също ще може да се действа както и досега", добави тя.

Според Румяна Дечева трудно ще се осигури видеонаблюдение във всички близо 12 000 секции в страната. В същото време законът на посочва дали ще има последици за  гласуването в една секция, ако там няма видеонаблюдение.


По публикацията работи: Емил Костов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Десните у нас са с фабричен дефект, добри са само в опозиция

"В член 99 на Конституцията ни не е записана мярка, която да предвижда отлагане от страна на президента на възлагането на втория мандат с три месеца, за да може да се събере по някакъв начин от тези, на които ще се даде мандатът, някакво мнозинство, за да го подкрепи. Конституцията по този въпрос е съвсем ясна, а ПП-ДБ не са готови да управляват"...

публикувано на 16.07.24 в 10:37

Радостин Чолаков ще учи с пълна стипендия в Станфорд

През годините сме разказвали нееднократно за Радостин Чолаков от Барутин, който спечели награди за отличните му софтуерни проекти, в международни състезания е сред първите STEM изследователи, има отличие и от световен конкурс за млади учени. Тази година той завърши Образцова Математическата гимназия "Академик Кирил Попов" в Пловдив с..

публикувано на 16.07.24 в 07:45

Ден на отворените врати за децата на КЦМ

За втора поредна година Холдинг КЦМ 2000 организира Ден на отворените врати за децата на голямата фамилия. По думите на пиара Веселина Балтова, изборът на дата не е случаен. Точно преди десет години на днешния 15 юли 2014г. в Новия оловен завод на КЦМ е получен първият разтопен метал. Това е и кулминацията на уникалния проект за Технологично..

публикувано на 15.07.24 в 17:18

Забавянето на втория мандат е иновативно и смислено решение

Сложната политическа ситуация изисква сложни иновативни решения и отлагането на връчването на втория мандат, което поискаха от ПП- ДБ от президента, е разбираемо. Поради това, че те неочаквано се оказа втори сега имат време да преценят какво искат и какви ще политиките им в новата ситуация, коментира докторът по социология Венелин Стойчев. Такова..

публикувано на 15.07.24 в 12:11

4-ти ден в битка срещу огнената стихия в Калояново и Хисаря

Пожарът между Калояново и Хисаря е овладян и нощта е преминала спокойно.   Заради тлеещите огнища и очакваните високи температури обаче на мястото остават екипи на пожарната, служители на Горското стопанство, военнослужещи и доброволци.  През нощта в района на селата Иван Вазово и Михилци са разположени няколко екипа на..

обновено на 15.07.24 в 11:17