Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Променихме Изборния кодекс 24 пъти за 8 години

Румяна Дечева
Снимка: БГНЕС


"Промените в Изборния кодекс със сигурност са голямо предизвикателство-и за избирателите и още повече за тези, които организират изборите", коментира Румяна Дечева, изборен експерт, бивш член на  Обществения съвет към ЦИК. 

Тя добави, че България е единствената страна не само в ЕС, но и в по-широка общност по света, която 24 пъти променя изборния си закон в продължение на 8 години. Друг проблем  сега е, че направените промени влизат непосредствено в сила след 2 месеца.

Румяна Дечева определи като най-рискови изборите, които се проведоха на 11 юли 2021 година. "Тогава пак така ударно беше променен Изборният кодекс и във всички секции трябваше да има машини, които даже не съществуваха физически в страната", посочи тя.

Румяна Дечева коментира също, че много от промените в Изборния кодекс дават "вратички" за тълкуване. Например тъмната стаичка за гласуване с хартиена бюлетина вече ще се заменя с параван. Целта е да бъдат затруднени онези, които снимат с телефон как са гласували, за да се отчетат после на тези, от които са получили пари, или пък да пуснат предварително попълнена бюлетина по метода "индианска нишка".

"В промените не се указва какъв ще бъде размерът на паравана. Ако е по-голям, зад него също ще може да се действа както и досега", добави тя.

Според Румяна Дечева трудно ще се осигури видеонаблюдение във всички близо 12 000 секции в страната. В същото време законът на посочва дали ще има последици за  гласуването в една секция, ако там няма видеонаблюдение.


По публикацията работи: Емил Костов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Д-р Орлин Колев

Нови избори до два месеца, ако КС реши да касира вота

Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата  коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..

публикувано на 04.11.24 в 16:20

С всеки ден намалява възможността за редовен кабинет

Ние сме в ситуация, в която изходът не е много ясен. Ако няма разглеждане на резултатите от част от секциите, общесвото ще остане с впечатление, че нещо се крие или замита под килима. Ако се стигне до тотално касиране на резултатите, България ще изглежда в много негативна светлина. Малко е шизофренично политически партии да искат касиране на..

публикувано на 04.11.24 в 15:38

Механизмът за определяне на МРЗ обезсмиля консултациите

След като Асоциацията на индустриалния капитал в България изрази сериозна загриженост, че определянето на минималната работна заплата на база на "примитивна и грешна формула" създава неблагоприятни последствия за българската икономика, тя внесе жалба до ВАС за отмяна на постановлението, с което МРЗ от началото на 2025 г.  в страната става 1077 лв...

публикувано на 04.11.24 в 12:01

Електронното таксуване в Пловдив тръгва от 1 януари

В продължение на няколко дни електронните табла на спирките не работеха заради сериозен технически проблем.  На 30 октомври те угаснаха, според общината - поради технически причини. От общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“ обясниха, че се работи за възможно най-бързото отстраняване на проблемите и препоръчаха на..

публикувано на 04.11.24 в 10:51

Експозицията на "Съборна" 18 ще бъде надградена

Отдавна сме се подготвили с проекта за банята на ул. "Съборна" 18, който е съгласуван  с Министерството на културата. Точно преди една година кандидатствахме с проектното предложение и се радваме година по-късно, че сме одобрени“. Това заяви директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ доц. Елена Кантарева за отпуснатите от МК средства в размер на..

публикувано на 04.11.24 в 10:42