Защо и как стигнахме дотук? – ситуацията коментира журналиста Валерия Велева от сайта Епицентър.
За датата на изборите трбва да се спази Конституцията – а именно президентът е длъжен в „разумен срок“ да разпусне парламента и да насрочи избори. Тълкуването на този срок обаче е обтекаемо. Все пак, до края на седмицата трябва да се очаква това решение.
Това означава избори на 26 март или 2 април, понеже после идват Великденските празници – смята Валерия Велева
По думите и, ясно е че този парламент е напълно изчерпан, излишно е да се губи ценното време на държавата.
„Неяснотите обаче са чувствителни – няма яснота кой с кого възнамерява да се коалира или не. Затова отсега не бива да се върви с митове, опорки или мантри по темата, за да не се вменяват такива неща на българския избирател. В последните две години българските партии не успяха да създадат работещо правителство, това означава, че те са в тежка криза. И отговорността си е чилно тяхна – на партиите."
България в момента е в политическа криза и това е крайно опасно, понеже може да прерасне в Конституциянона криза. Все пак, това че накая няколко партии седнаха на една маса, макар и само да си поговорят, вдъхва някаква надежда, допуска Валерия Велева.
По думите и, инициативата на ИТН за референдум за президентска република е чиста ПР акция, която цели да си вдигнат рейтинга за предстоящите избори. Промяната на формата на управлението изисква голям обществен консенсус, какъвто, виждаме че в обществото не същестува.
Затова на тези избори е много важно какво ще кажат партиите на избирателите, с какви послания ще ги убедят да отидат да гласуват - категорична е известната журналистка.
Ами ако дойде президент – диктатор, което не е изключено?
Антиконституционно е също така да произвеждаш партии като пост-функция на служебен кабинет. А след месеци да наречеш същите тези излъчени от теб хора шарлатани, коментира В. Велева.
В момента ситуацията е „Нероден Петко“ – преди да станат ясни новите изборни резултати не може да се прогнозира никакъв вариант за съставяне на правителство.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..