Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напрежението м/у РСМ и България се поддържа в Белград и Москва

Желанието на Македония да е част от ЕС е желание на всички българи, които имат патриотични чувства. Затова смятам, че българската дипломация постъпи правилно и мъдро като помогна за изработването на така нареченото френско предложение за РСМ, коментира за Радио Пловдив журналистът и анализатор Николай Кръстев. 

Той обаче подчерта, че има много неща, които трябва да бъдат решени: "въпросът за дълбоката държава в Скопие, както и съизмеримо да се отговори на същия въпрос за България. Там е силна УДБА, белграсктите структури от времето на бивша Югославия, а в България пък ДС, както и близките до КГБ структури, които защитават така "патриотично" българските интереси в Македония"

Кръстев подчерта, че нещата в РС Македония не са съвършени, но трябва да се гледа реалността в очите. "Репубика Северна Македония се променя – тя стана член на НАТО и започва да изпълнява всичко, свързано с това членство. Има още много да се желае, но и напредъкът трябва да се отчита". 

Той беше категоричен, че провокатори в българо- македонските отношения има. "Такива има не само от македонска, а и от наша страна – това са евродепутати от ВМРО, лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, които правят всичко възможно, за да няма добър диалог между София и Скопие".

Относно напрежението, свързано с честването на годишнината на Гоце Делчев, безспорно имаше проблеми, кзаяви Никола Кръстев. "Не е европейско да не се допускат хора на територията на една държава, както направиха в РС Македония, но не е и европейско хора да твърдят в една държава, че тя няма право на съществуване, както сториха наши "патриоти" в Скопие".

Относно наименованията на българските клубове в РС Македония също можеха да бъдат избрани имена, които да не будят такива негативни чувства в Македония, беше категоричен Никола Кръстев.  "Например Гоце Делчев, Димитър Талев, някои от братята седмочисленици - те можеха да бъдат мост. Те нямаше дса предизвикат такова напрежение като имената на Ванче Михайлов, Цар Борис Трети, Фердинанд и т.н".

"България и РС Македония имат много ясен разписан механизъм как да вървят заедно. Проблемът е, че има двойни стандарти и там и тук и трябва езикът на омразата и от двете страни да спре.  Напрежението съществува и то се поддържа от центрове, които не са свързани с София и Скопие, а с центрове, свързани с Белград и Москва", каза в заключение Никола Кръстев..


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Три дни пивки вина и гурме изкушения в Стария Пловдив

От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти.  Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..

публикувано на 09.05.25 в 17:34

Новият папа ще продължи делото на папа Франциск

Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..

публикувано на 09.05.25 в 16:37
Богдан Милчев

Институциите са абдикирали от проблема с пътната безопасност

Държавната агенция "Пътна безопасност"  е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства.  "Имаме закон, а общините като собственик на пътя  могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..

публикувано на 09.05.25 в 16:08
 Светослав Малинов

В общи линии ЕС е единен, ще продължи напред

„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..

публикувано на 09.05.25 в 10:48
Доц. Костадин Нушев

Изучаването на религия ще засили възпитателния елемент

Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната..

публикувано на 09.05.25 в 10:06