Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В последните 24 часа трусове в Турция има на всеки 5 минути

За шокиращия и смъртоносен за хиляди хора земен трус в Турция и детайли от научна гледна точка търсим професор Николай Милошев от  Националния институт по геофизика, геодезия и картография към БАН. 

Емоционалният му коментар е "Нещо страшно, нещо страшно, което не пожелаваме на никого".

А като професионалист, той сподели, че подобни трусове могат да се прогнозират евентуално като място и сила, но за жалост не и  по време. 

Повече от вече 200 са следтрусовете и те най- вероятно ще продължат още с месеци,дори и годита прогнозира проф. Милошев. Той уточни, че силата им ще намалява, но ще ги има. В последните 24 са средно през около 5 минути. Има някколко труса с магнитуд над 6, повече с магнитуд на 5 и доста над 4, а човек усеща всичко, което е над трета степен.

Няма връзка между случилото се в Турция и евентуални последствия у нас,  обясни сеизмологът. Разстоянието е доста голяма, а и двете земетресения се случиха в Източния анадолски разлом, а дори и в Северния, който е около Истанбул, няма.

Трябва да се строи качествено е едното от нещата, което си напомняме сред подобни бедствия, казва проф. Милошев, а другото е да се запази спокойствие, макар че призна  "лесно е да се даде съвет за това, но е трудно той  да се спази, когато земята се клати под краката ти".



По публикацията работи: Паолина Комсалова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечносъдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 24.01.25 в 10:40

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17

Спортът е реална възможност за приобщаване на децата със СОП

„Спортните занимания – една възможна реалност за приобщаване на децата със специални образователни потребности“ е темата на кръглата маса в Пловдив, на която ще бъдат обсъдени възможностите за приобщаване на децата с различни затруднения  чрез спорт. Организатори на форума са Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото..

публикувано на 24.01.25 в 08:05

Промените на Зелената сделка предстоят

"Преобръщането на позицията на Европейската народна партия по Зелената сделка на ЕС се дължи основно  на предстоящите избори в Германия", смята енергийният експерт Боян Рашев. Припомняме, че ЕНП излезе с декларация, с която се иска отлагане, както и отмяна на значителна част от ангажиментите но Зелената сделка. Боян Рашев посочи, че лидерската..

публикувано на 23.01.25 в 16:59