Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Панелните сгради у нас са по-устойчиви на земетръс

| обновено на 08.02.23 в 18:49
2
Снимка: Снимката е илюстративна

Над 11200 са вече жертвите на разрушителното земетресение в Турция и Сирия. Наблюдавахме ужасни кадри, как сгради се срутват като вафли.

Защо високи сгради падаха за секунди, а дебели стени се чупеха като вафли в Турция, заради което се стигна до толкова много жертви? При подобно мощно земетресение има ли шанс сградите у нас да останат цели?  

Въпросите задаваме на доц. д-р Радан Иванов, ръководител на катедра „Сеизмологично инженерство“ в Националния институт по геофизика, геодезия и география.

Най-простият отговор е  - защото земтресението беше прекалено мощно. Но и при по-малък магнитут,  една сграда тръгне ли да пада, то тя си пада в краен случай - казва Радан Иванов. 

Какво е положението в България?

Все още тук са твърде малко сградите, проектирани  да издържат зетресение, по-голямо от 30% от  земното ускорение, и това е заложено само за строителството в последните трийсетина години. 

За сравнение – най-силното ускорение от сегашното земетресение  в Турция беше  два пъти G (земното ускорение), тоест около 7 пъти повече, отколкото сградите в България са нормално проектирани да устоят!

По-старите сгради, издигнати през 50-те и 60-те години  пък могат да устоят до най-много 20% от земното ускорение.

Панелните сгради са по-устойчиви при земтерсение, но при условие, че блокът поначало е построен качествено и после не са правени „вътрешни“ ремонти и произволни рекунструкции по него.

Може да се каже, че една добре проектирана и построена панелна сграда е доста устойчива на земетръс. Все пак има изследвания кои постройки от този тип как биха се държали  в такава ситуация.

При санирането - занапред е важно много внимателно да се обследва вида на самата сграда и също – къде се намира. Защото не всички  зони в страната са земетръсни.  И чак след това, въз основа този анализ, да се пристъпва към саниране.

Една сграда, проектирана през последните 10 години би трябвало да е доста устойчива на силен земетръс.

Ако обаче има желание да се построи сграда,  така проектирана че да устои на трус като последния в Турция – това вече в наши дни може да се направи. Но естествено  ще струва много скъпо.

Разликата между  тежките земетресения в Япония и Турция и пораженията  им върху сградите на двете места се крие именно във високото качество на проектирането и изпълнението в Япония. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Ако днес изядем двойно, а утре - нищо, всичко е наред!

Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот.  По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...

публикувано на 08.01.25 в 17:47
Иван Стоянов - зам.-кмет на община Пловдив

Без лъв и тигър в Зоопарка на Пловдив...когато го има

От 1 февруари ще заработи новото общинско предприятие "Зоологическа градина - Пловдив", съобщи в интервю за програма "Ден след ден" зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Предложението на общинската управа ще бъде внесено за обсъждане на януарската сесия.  "Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически..

публикувано на 08.01.25 в 17:13

Нови избори ще дадат от същото по много

Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..

публикувано на 08.01.25 в 16:48

Бездействие и абсурди увеличават броя на енергийно бедните

Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..

публикувано на 08.01.25 в 15:17

350 000 лева влагат във втория STEM център на ЕГ "Иван Вазов"

В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година.  Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата.  Общата стойност на проекта ще бъде..

обновено на 08.01.25 в 11:01