Над 11200 са вече жертвите на разрушителното земетресение в Турция и Сирия. Наблюдавахме ужасни кадри, как сгради се срутват като вафли.
Защо високи сгради падаха за секунди, а дебели стени се чупеха като вафли в Турция, заради което се стигна до толкова много жертви? При подобно мощно земетресение има ли шанс сградите у нас да останат цели?
Въпросите задаваме на доц. д-р Радан Иванов, ръководител на катедра „Сеизмологично инженерство“ в Националния институт по геофизика, геодезия и география.
Най-простият отговор е - защото земтресението беше прекалено мощно. Но и при по-малък магнитут, една сграда тръгне ли да пада, то тя си пада в краен случай - казва Радан Иванов.
Какво е положението в България?
Все още тук са твърде малко сградите, проектирани да издържат зетресение, по-голямо от 30% от земното ускорение, и това е заложено само за строителството в последните трийсетина години.
За сравнение – най-силното ускорение от сегашното земетресение в Турция беше два пъти G (земното ускорение), тоест около 7 пъти повече, отколкото сградите в България са нормално проектирани да устоят!
По-старите сгради, издигнати през 50-те и 60-те години пък могат да устоят до най-много 20% от земното ускорение.
Панелните сгради са по-устойчиви при земтерсение, но при условие, че блокът поначало е построен качествено и после не са правени „вътрешни“ ремонти и произволни рекунструкции по него.
Може да се каже, че една добре проектирана и построена панелна сграда е доста устойчива на земетръс. Все пак има изследвания кои постройки от този тип как биха се държали в такава ситуация.
При санирането - занапред е важно много внимателно да се обследва вида на самата сграда и също – къде се намира. Защото не всички зони в страната са земетръсни. И чак след това, въз основа този анализ, да се пристъпва към саниране.
Една сграда, проектирана през последните 10 години би трябвало да е доста устойчива на силен земетръс.
Ако обаче има желание да се построи сграда, така проектирана че да устои на трус като последния в Турция – това вече в наши дни може да се направи. Но естествено ще струва много скъпо.
Разликата между тежките земетресения в Япония и Турция и пораженията им върху сградите на двете места се крие именно във високото качество на проектирането и изпълнението в Япония.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..