Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Панелните сгради у нас са по-устойчиви на земетръс

| обновено на 08.02.23 в 18:49
2
Снимка: Снимката е илюстративна

Над 11200 са вече жертвите на разрушителното земетресение в Турция и Сирия. Наблюдавахме ужасни кадри, как сгради се срутват като вафли.

Защо високи сгради падаха за секунди, а дебели стени се чупеха като вафли в Турция, заради което се стигна до толкова много жертви? При подобно мощно земетресение има ли шанс сградите у нас да останат цели?  

Въпросите задаваме на доц. д-р Радан Иванов, ръководител на катедра „Сеизмологично инженерство“ в Националния институт по геофизика, геодезия и география.

Най-простият отговор е  - защото земтресението беше прекалено мощно. Но и при по-малък магнитут,  една сграда тръгне ли да пада, то тя си пада в краен случай - казва Радан Иванов. 

Какво е положението в България?

Все още тук са твърде малко сградите, проектирани  да издържат зетресение, по-голямо от 30% от  земното ускорение, и това е заложено само за строителството в последните трийсетина години. 

За сравнение – най-силното ускорение от сегашното земетресение  в Турция беше  два пъти G (земното ускорение), тоест около 7 пъти повече, отколкото сградите в България са нормално проектирани да устоят!

По-старите сгради, издигнати през 50-те и 60-те години  пък могат да устоят до най-много 20% от земното ускорение.

Панелните сгради са по-устойчиви при земтерсение, но при условие, че блокът поначало е построен качествено и после не са правени „вътрешни“ ремонти и произволни рекунструкции по него.

Може да се каже, че една добре проектирана и построена панелна сграда е доста устойчива на земетръс. Все пак има изследвания кои постройки от този тип как биха се държали  в такава ситуация.

При санирането - занапред е важно много внимателно да се обследва вида на самата сграда и също – къде се намира. Защото не всички  зони в страната са земетръсни.  И чак след това, въз основа този анализ, да се пристъпва към саниране.

Една сграда, проектирана през последните 10 години би трябвало да е доста устойчива на силен земетръс.

Ако обаче има желание да се построи сграда,  така проектирана че да устои на трус като последния в Турция – това вече в наши дни може да се направи. Но естествено  ще струва много скъпо.

Разликата между  тежките земетресения в Япония и Турция и пораженията  им върху сградите на двете места се крие именно във високото качество на проектирането и изпълнението в Япония. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Община Пазарджик се сдоби с още дългове

Община Пазарджик е получила иск за 5 млн. 780 хил. лева от Арбитражен съд заради неплатени фактури към оператора за депониране на отпадъци за времето от юли до ноември 2023 година. Това съобщи на извънредна пресконференция кметът на Пазаржик Петър Куленски.  Той обясни, че претендираната неустойка за просрочие е по анекс към договор от..

публикувано на 12.07.24 в 15:10

Сим Алексиев в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“  ни гостува  галеристът и съсобственик на галерия „Възраждане“ Сим Алексиев.  Роден е в София, но със семейството си идва да живее в Пловдив  още в ранна детска възраст.  Сим Алексиев пише и поезия. Неговата дебютна книга „Градът -  градя и руша“ излезе през 2006 г., но с писане се занимава от 10..

обновено на 12.07.24 в 14:51

Код "жега". Как да се предпазим?

За първи път за  тази година обявиха оранжев код за опасни  горещини. Предупреждението е от Националния институт по  метеорология и хидрология  и е в сила за цялата страна. В Пловдив температурата ще е 38 градуса.  Прогнозата на синоптиците е, че температурите у нас ще продължават да се повишават и през следващата седмица. Очкванията..

публикувано на 12.07.24 в 12:57

Делян Пеевски и Ахмед Доган са от едно и също котило

"Йордан Цонев, който се вижда като най-близкия човек на Делян Пеевски в момента, каза по една от националните медии голяма лъжа - че е бил 25 години в ДПС с Доган. Въпреки че е финансист, той явно може да смята само пари, защото, ако върнем назад времето с 25 години, ще се видим в 1999 г. Тогава той заедно с мен беше в парламентарната група на СДС в..

публикувано на 12.07.24 в 11:51

"Флирт" идва, потърсете лекар при неразположение

В България няма данни  за регистрирани случаи на новия щам „Флирт“. Подвариантът FLIRT на коронавируса обаче все по-активно настъпва в Гърция и е въпрос на време да стигне и до нас. За превенцията, симптомите и мерките свързани със заболяването, коментар на  д-р Христиана Бацелова – епидемиолог и преподавател в Медицински университет Пловдив:..

публикувано на 12.07.24 в 10:12