Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Исландско-родопските послания на Елица Гигова

| обновено на 09.02.23 в 15:16

Изложбата „Исландско-родопски послания“ ще бъде открита от художничката Елица Гигова, в Пловдив. Събитието е тази събота, на 11-ти февруари, от 18 часа в Арт галерия "Пловдивски културен институт".

“Първата част на изложбата представя живописни картини, създадени след едно от пътешествията ѝ до Исландия.

„Островът ме вдъхнови със скалистия си бряг, контрастът между лед и лава, красотата на Северното сияние и неудържимия леден вятър. Повечето рисунки, които съм направила са на мънички листчета в бележник, който съм носила по време на пътешествието. Най-удобно е в трудните моменти, в природните стихии, да се запечата това впечатление”, разказва авторката.

До момента, Елица Гигова е обиколила 45 страни, на пет континента. Това е първата от поредица изложби посветени на нейните пътешествия и свързана с нейните корени, в Родопа планина. На мистичната и прекрасна Родопа, споменавана още от Омир, Вергилий, Овидий е посветена и втората част на изложбата. В нея художничката ни връща с любов и привързаност към бащиното огнище, което след всяко далечно пътуване дава нови сили и енергия.

„Кураторът Илиян Колев и Пловдивски културен институт отдавна ме канят да покажа родопската тема, която до този момент предимно представях в творчеството си. Всъщност, те ме улучиха в един от тези моменти, в Исландия. И така, решихме да съчетаем нещата. Това ме мотивира да създам първите си картини, след тези малки наброски и ескизи, и връзката между родопските ми предишни изложби с новите пътешественически. Това е основната идея, както и да проследя връзката между обичаите, които видах в Исландия, в църквата Халгримур. Една от големите църкви в Рейкявик. Там видях дърво, на което се връзват шарени конци с пожелание и всеки цвят носи определен символ, и късмет за човека. И когато, дърветата се окичат с много, много конци, те се поставят към олтара, за да може църквата заедно с посланията от предците да изпълни желанията на хората. Цветовете на тези конци са типично родопски цветове характерни и за Исландия – жълти, оранжеви, червени. Всеки човек и на север, и на юг мечтае за обич, за топлина. Жълтото се свързва със слънцето и общите ни корени, а цветовете не се делят на народи. Интересното е, че предците ни са се вълнували от нишката на живота, която се преплита, и която е една и съща, и която е свързана с копнежа за обич, за здраве, за разбирателство“, споделя художничката Елица Гигова.

Третата част от изложбата “Исландско-родопски послания” пресъздава тези два обичая. Българските мартеници се преплитат с исландското окичено дърво, с вълнени конци. Предците и на двата народа са завещали символи и знаци за здраве, обич и късмет, в съчетание с вяра и надежда. Всеки гост на изложбата ще може да завърже конец на дряново клонче с лично послание, за да допълни нещо свое към обичаите на двата народа.

Изложбата ще бъде достъпна, за пловдивчани и всички гости на града, от 11 февруари до 10 март. Всеки делничен ден от 16.00 до 21.00 часа, както и събота и неделя от 10.00 до 17.00 часа.

Чуйте още, от интервюто с Елица Гигова, гост в предаването „Вход свободен“.


По публикацията работи: Дора Башакова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Тази събота "Срещите" питат какво е шамбала

В това августовско утро "Срещите" питат: Какво е ШАМБАЛА и защо пътешественици, изследователи, езотерици не са я открили...  И вярно ли е, че Шамбала е за земята, но не е на земята...  и че енергията на Шамбала е диструктивна за всички онези сърца и умове, които носят омраза?  Гост на СРЕЩИТЕ - издателят Валентин Марков. Слушайте...

обновено на 03.08.24 в 16:43

Тридневният "Балет без граници" започва на Античния театър

Едно от най-престижните събития в областта на балетното изкуство в България през този сезон Международният фестивал "Балет без граници" стартира днес на сцената на Античния театър. Той ще се проведе в рамките на три поредни вечери.  Магията на музиката, професионализмът на участниците, впечатляващата сценография и изяществото на балетните..

обновено на 03.08.24 в 11:40

Хор от диригенти изпя български фолклорен бисер

В град Хамар, наричан северната "Венеция" на Норвегия, се случи нещо изключително: младият пловдивски диригент Илиян Тиганев създаде хор от млади диригенти от цял свят и с тях изпълни българска фолклорна песен, която буквално запали сърцата на всички присъстващи. Илиян Тиганев, който е диригент на Пловдивския хор "Ангел Букорещлиев", е в Хамар за..

публикувано на 02.08.24 в 16:15

Гела е домакин на Гайдарското надсвирване за 21-ви път

Село Гела от днес до неделя за 21-ви път е домакин на Гайдарското надсвирване - най-големият гайдарски празник в Родопите. Богатата фолклорна програма на две сцени, прочутото гайдарско надсвирване, състезания, безплатни уроци по свирене на гайда, демонстрации, занаяти, традиции и родови срещи са само малка част от тридневния празник, който ще събере..

публикувано на 02.08.24 в 09:09

Зам.- кметът Панов и участници в МФФ си размениха подаръци

Сувенири, грузинска ракия, пластики и шапки от фолклорни носии бяха част от подаръците, които участниците в Международния фолклорен фестивал в Пловдив подариха на зам.-кметът Пламен Панов. Това се случи на традиционната среща между Панов и артистите от всички трупи часове преди кулминацията, която е спектакълът на грузинския държавен ансамбъл..

публикувано на 01.08.24 в 14:00