Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България е прекрасна за правене на качествено вино

"Традициите са това, което ни дава да вървим напред, да развиваме историята, живота и поминъка си. Неслучайно  в Тракия са били първото вино, митовете за Дионисий, Сабазий и Орфей и както хората обичат да слушат приказки, така и виното обича да ги слуша". Това каза Росица Касабова – собственик на популярна винарска изба край Пловдив – за пътя на трансформация на българското винопроизводство и предизвикателствата пред бранша в новите климатични и геополитически условия.

По думите й, в зависимост от промените, които предстоят, тъй като и природата и животът ни и ние се променяме, винарите и лозарите трябва да проявят гъвкавост. 

"За да се промени сортовият състав, защото лозата е трайно насаждение, трябва да се анализират почвите, климатът, за да се получи хубаво вино. Радва ме обаче все по-бързо развиващото се младо поколение, което прави превъзходни вина на световно ниво".

България е променила коренно качеството на нашите вина. Виното е история, култура и средство за дипломация и колкото повече хора се интересуват от това, толкова по-добре.

"В момента са много популярни местните сортове, които носят медали на световно ниво. Това е постижение и се наблюдава в последните години, като се дължи на туризма и на това, че все повече хора са любопитни и опитват и търсят качественото. Нещата са двупосочни: ние ще произвеждаме качество, когато има търсене на качество и обратно -  ниско качество, когато няма търсене на качеството, а се гони друг сегмент от пазара, където има големи обороти на ниска цена."

Според Касабова, българското винопроизводство е напуснало нишата на ниското качество и се е запътила смело към нишата на висококачествените скъпи вина.

Войната в Украйна, която е огромен пазар за българското винопроизводство, силно затруднява развитието му. От друга страна, пътищата, които водят към други пазари, минават през Украйна. Войната там е променила и стойността на енергията, от която виното е пряко зависимо. "Водим борба да постигнем добро качество на добра цена, което е много, много трудно в тези условия".

Пазарът, като динамична структура,  има своя логистика и когато достъпът до старите пазари е отрязан, борбата на винопроизводителите е насочена към нови пазари. "Това обаче, което няма аналог в Европа - местните сортове, е много ценно и интересно и може да заеме определени ниши. Много от българските винопроизводителите са се ориентирали към осъществяването на такива малки партиди висококачествено вино".

Връзката държава - производители е много трудна. Браншът е свръхрегулируем и това пречи на развитието му. Малко са производителите, които могат да изпълнят всички изисквания за тази регулация. Това обаче не води до намаляване на "сивия" сектор, който заема около 50%. Държавата не полага усилия да намали дела на  сивата икономика, защото няма права над нерегистрираните  производители. А това прави конкуренцията нелоялна.

Касабова бе категорична, че държавата трябва да провежда целева политика към хората, които внасят в хазната данъци.Тя препоръча още да бъдат умножени и нейните усилия за рекламиране на бранша зад граница. 

"Без подкрепата на държавата няма как да бъдем на челните позиции. А ние имаме суровината, имаме базата, България е една прекрасна страна за производство на вино и на грозде".

Интервюто - звуковия файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42