На книжния пазар се появи една забележителна не само по обем, но и по мащаб на изследователската работа книга, издадена с печата на ИК "Жанет 45". Автор на документалния роман, писан в продължение на 10 години - "Оловна тишина. Историята на един разстрел" Ивайла Александрова работи като журналист в БНР. Сценарист е на документалния филм за Вапцаров "Пет разказа за един разстрел" от 2013 г. с режисьор Костадин Бонев. Филмът е носител на наградата за режисура и е отличен като най-добър филм на кинофестивала "Златен Ритон".
"Това изследване е безпощадно спрямо всякакви манипулации относно Вапцаров, неговия архив в паметта на българите и неговото творчество. Изпълнено с научна точност, с много прозорливост в търсенето - изворовият материал е безспорен и в голяма част непознат - без идеологизации или субективизации. Издаването му е просто дълг към българското себепознание", казва литературният критик Младен Влашки.
За ненаучените уроци на времето, недоразказаните докрай истории и откровено укриваните истини осемдесет и повече години, свързани с мрачен епизод от историята на България – Ивайла Александрова, автор на документалния роман за Никола Вапцаров „Оловна тишина. Историята на един разстрел“ - интервю в звуковия файл.
Книгата ще бъде представена на 9-ти март в I-во студио на радио ПловдивВ Пловдивския Драматичен театър започнаха репетициите на комедията „Берлин, Берлин“ от Жералд Сиблерас и Патрик Одекоор. Пиесата отвежда в сърцето на Източен Берлин през 80-те години – време на страх, тайни и отчаяни опити за бягство към свободата. Ема Келер, постъпва като болногледачка на възрастната майка на Вернер Хофман – офицер от..
Най-новото място за изкуство – галерия „НестандАрт“ , се намира на бул. „Шести Септември“ №172 . Тя ще бъде открита тази вечер с изложба на двама добре известни на българската и международната художествена сцена артисти - Веско Велев и Минчо Панайотов . Създатели на новото арт пространство са фондация „Изкуство през вековете“ и Биенале на..
Явор Костадинов открива изложба живопис и рисунки тази вечер в Сводестата зала на Балабановата къща. Експозицията носи заглавие „Under. Over. Near. Far. // Под. Над. Близо и далеч.“ и може да се разгледа до 23 март. Младият художник показва произведения от последните пет години с акцент върху рисунките и скиците в малък формат, т.нар. ескизи и..
Литературен салон Spirt &Spirit в Пловдив организира среща с Любослава Трайкова в клуб Петното на Роршах. Ще бъде представен нейният дебютен сборник с разкази „Корени и светила“. Срещата се осъществява със съдействието на Литературен фестивал Пловдив чете и ИК "Жанет 45". Те представят авторката така: "Бърз ум, богат език и внимание към..
От 11 до 30 март 2025 г. известният художник Матей Матеев ще покаже пред своите многобройни почитатели и приятели новата си самостоятелна изложба „ЖИВОТ“ в Градска художествена галерия – Пловдив, ул. „Княз Александър I“15. Откриването е на 11 март от 18:00 ч. „Как да не направя тази изложба…Друго не искам, не мога. С живописта..