Два структурни проблема подчертават с новия списък "Магнитски" американските ни партньори. Първият е, че Прокуратурата не разследва корупцията по високите етажи на властта, а вторият е, че не се ограничава руското влияние в България. Тезата е на политолога Даниел Смилов. Пример, че има отказ от борба с корупцията той вижда в посочването на името на бившия финансов министър Владислав Горанов.
Не може 500, 600 ,700 милиона лева да се дадат като данъчни преференции на бизнесмена Васил Божков без знанието на лидера на ГЕРБ. Това е корупционна схема, гарантирана с подкупи и тук САЩ го казват. Останалите четирима са проводници на интересите на Русия в сектор "Енергетика", посочи Смилов и добави, че при нас има натрупани опити за руско влияние и реализиране на политики като закупуването на руските реактори, позицията по случая "Скрипал", изграждането с държавни пари на Турски поток и забавената газова връзка с Гърция.
Според него голямата част от българските институции са приели санкциите като опит за помощ. По- интересна, по думите му, е позицията на ГЕРБ, които се "опитаха да скъсат опашката си и да кажат, че са се разделили с Горанов преди две години".
Ако се чете внимателно тексътът, ще се види, че няма как да не се стигне до Бойко Борисов. Няма как Горанов да е действал зад гърба на Борисов по толкова голяма корупционна схема, смята анализаторът и настоява за поемането на политическа отговорност от лидера на ГЕРБ, който управляваше през последните 10 -12 години.
Той предположи, че прокуратурата ще предприеме действия срещу Владислав Горанов, но допусна, че те може да са имитационни, защото сме се нагледали на практики от типа "пунта - мара".
Даниел Смилов подчерта, че се правят опити да се омаловажават тези санкции и да се определят като намеса във вътрешните ни работи, особено преди изборите. "Ами, ако бяха обявили санкциите след изборите. Тогава какво щеше да се каже – преобръщане на вота, налагане на правителство", коментира политологът.
Според него истинските санкции по "Магнитски" ги плаща цялата държава с отказа тя да бъде член на Шенген, еврозоната, от липсата на инвестиции. Другият еспект на тази цена е, че все по- трудно става да се състави устойчиво правителство, защото когато има хора, за които има съмнение за участие в корупционни схеми всяко управление ще действа от ден до пладне, подчерта той.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..