Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дела трябват, а не думи

Войняговци пазят в сърцата си спомена за Левски

Васил Левски - 150 години безсмъртие

Карловското село Войнягово ни посреща със зимно слънце и срамежливо напъпили кокичета в двора на черквата, където Васил Левски учи войняговските деца на четмо и писмо. Няма друго селище в България, в което Апостолът да е живял цели две години, да е учил толкова много деца и да оставил толкова много съмишленици, разказва Цонка Дамянова, секретар в местното читалище, което носи неговото име.

Васил Левски идва в селото на 23 април 1864 година, по стар стил Гергьовден. Макар да пребивава само две години тук, той печели сърцата на малките си ученици и доверието на техните родители. Войняговци отварят домовете си за синеокия учител и той е техен чест гост. Много бързо даскалът намира съмишленици сред войняговци и ги посвещава в благородното си дело. Разказва на малки и големи истории за смели войводи и хайдути, обучава младежите в гимнастика и стрелба. Левски за първи път прилага тук новата взаимоучителна метода. 

В малката класна стая, на пясъчника, той с любов и разбиране пише буквите с най-малките, преподава всеки един предмет с внимание и разбиране за учениците си. Поставя две дъски - бяла и черна. На едната поставя имената на отличилите се ученици, а на другата на тези, които са се провинили. Тя остава обаче празна, разказва Цонка Дамянова.

Войняговци и до днес пазят в сърцата си спомена за своя първи учител и разказват различни истории от пребиваването му в селото. Една обаче остава забулена в тайнственост и до днес - сърдечната история между бъдещия Апостол на свободата и красивата Йова, една от най-личните моми на селото, разказва Цонка Дамянова.

В днешното читалище се пазят спомени, предавани от поколенията, че по време на седенките Левски винаги приканва девойката да пеят заедно любимите му песни. Говори се, че дори е имало обещание между двамата, когато дойде свободата, да се оженят и да я направи учителка. След като обаче Левски е призван да поеме по пътя на революционните дела и напуска селото завинаги, младата девойка дълго време не се задомява и го чака. Когато най-после се омъжва, настоява синът й да стане учител. С Апостола се срещат само още веднъж, когато той й иска прошка и й подарява перлена огърлица.

Така неизживявана остава любовта между Даскала Левски и Йова. Той напуска селото ненадейно и се посвещава на великото си дело. Вестта за неговата гибел почерня войняговци. Жените хвърлили шарените кърпи и сложили на главите си черни. Хората разказавт, че църковната камбана е била ден и нощ дни наред, а те са стояли в храма, където Левски е пял, а след това и учил децата им.

Селското училище вече е закрито, но то дълги години носи името на своя учител. В черковния двор войняговци са възстановили старото школо на Апостола. Сега е музей, трите стаи са възстановени, а в едната пред малък чин стои изправен самия даскал, с ръка на гърдите, вперил сините си очи в бъдещето - може би към онова бъдеще, за което е пожертвал себе си. 

Секретарят на читалището Цонка Дамянова заключва катинарите на дървените порти и завършва с усмивка разказа за учителя, за Дякона, за Левски, за Апостола. Излизаме от църковния двор със странното усещане, че колко повече научаваме за него, като че ли толкова повече му дължим - ние съвременните българи. 
Зима е, но слънцето грее и след няколко дни срамежливите кокичета от двора ще разцъфнат, за да ги положим на паметника му.



ТОЗИ ПРОЕКТ Е РЕАЛИЗИРАН С ФИНАНСОВАТА ПОДКРЕПА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА КУЛТУРАТА

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18