През 2015-та година, ПУ „Паисий Хилендарски“, се присъединява към инициативата за отбелязване на Международния ден на антропологията. Началото е поставено в САЩ. Датата 20-ти февруари е избрана символично от пловдивското учебно заведение, тъй като събитието не е с фиксирана дата. Цяла една седмица от февруари се избира, за да се акцентира върху антропологията като наука и нейния фокус върху човека, и човешките различия и прилики. При Аристотел, понятието "anthropologos", се използва буквално като „говорене за човека“.
Денят на етнологията и антропологията в ПУ, започва в 13 часа в зала „Компас“, в Ректората. Събитието включва студентски интерактивни игри, инсталация за "мозъчна буря" на тема антропология. В 15 часа стартира и "Anthro flashmob". Това е международна масова акция, която насочва вниманието към антрополога като професионалист и част от общност, която заедно може да направи света по-добър.
В 16 часа, отново в зала „Компас“, е началото на дискусията: „Какво прави антропологията в България?“. Както и запознаване, на присъстващите, с актуални научноизследователски проекти, чрез дигитални постер-презентации. Предвидена е и среща на студентски етноложки клуб "Т. Ив. Живков". Финалната част на програмата, стартира в 17.30 часа, с парти в двора на Ректората.
Основната идея на събитието е не само хората да разберат с какво се занимават антропологията и етнологията, но и да се говори повече за тяхната необходимост, приложимост и развитие. Антропологията и етнологията са част от науките за човека, които дават възможност да се опознаваме по-добре, да разбираме другите и многообразието от общности, култури, религии, принципи и философии за живота, които всеки човек споделя и приема по свой начин.
„Инициативата е покана както към студенти и преподаватели, така и към хора, които по един или друг начин се интересуват от човека, от начина, по който живее, какво прави и т.н. Антропологията не е много позната у нас, дотолкова, че тя не е много приложима в различни аспекти от живота ни. По-скоро, хората я свързват с етнография, с изучаване на по-традиционни празници, фолклор и др. Някак е останало впечатлението, че антролопогията е по-затворена, по-академична дисциплина. Всъщност, в последните години нещата много се промениха. Пловдивската школа има добра традиция в тази посока и аз като нейн възпитаник, заедно с всички съмишленици, мои колеги, подехме тази инициатива да говорим повече за антропология, за да се видят нейните приложения. Как и с какво може да бъде полезна, тази наука? Както и да се популяризира все повече“, разказва д-р Светослава Манчева, антрополог и асистент в катедра „Етнология“.
„Антропологията може да бъде полезна с много неща. Там, където е замесен човек, там може да има принос на антрополозите и етнолозите. Все повече се развива в приложни дисциплини, също така се свързва с изкуствения интелект, с новите технологии, с умни устройства и т.н. Това допълнително разбиране за намесата на човек, кой как реагира, действа в определена ситуация и дори в използването на тези умни технологии. Светът се променя, променя се и науката. Променят се и хората, които я практикуват така, че е необходимо да сме адаптивни. Около нас, никога, не е скучно. Няма мълчание, постоянно се появяват някакви разсъждения, около различни теми. Идеята е събитието да е в неформален вариант, да е интересно, но в същото време да привлече внимание към етнологията и антропологията“, продължава д-р Светослава Манчева.
Един от проектите, който ще бъде представен на събитието в модула, който стартира в 16 часа, е проект на Философско-исторически факултет. Върху него се работи от няколко години, като се използва интердисциплинарен подход. Той е свързан с трансформациите на българското село и се казва „Селото в преход“. Част от другите проекти са свързани с проучвания, направени от докторантите на факултета, като те са насочени към изследване на социалните мрежи и начините на общуване в това пространство, най-вече от гледна точка на т.нар. инфлуенсъри.
„Там, където има човек, има интересни взаимодействия. Социалните мрежи създават един нов начин на общуване, създават културни норми и това е интересно за нас, като изследователи. Всъщност, можем да погледнем по един по-рационален и по-общ начин на нещата. Така, че социалните мрежи са ново средство за общуване. Не са променили толкова нещата, като комуникация между хората, колкото другите средства, които използваме“, казва още д-р Светослава Манчева.
„Ден на етнологията и антропологията 2023“ се организира от катедра "Етнология", към Философско-исторически факултет на ПУ, в сътрудничество с АКЕА "Мeдиатор". За записване в игрите и повече информация: ethnology_department@uni-plovdiv.bg или FB@departmentethnology.
Д-р Светослава Манчева е гост в неделния „Шейкър“.
Чуйте, в прикачения файл.
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..
Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..
стара ферма… един на друг подпрени хамбарът и черешата Мая Любенова Конкурсът е отворен за всички, от първи януари до 28 февруари 2025 година, като всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку, на свободна тема. Изпратените хайку творби трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в..