"Посещението на американския президент в Киев беше отправна точка за всичко, на което ще станем свидетели. Речта на Байдън имаше две страни. Първата е подкрепата му за Украйна и от казаното стана ясно, че Вашингтон няма намерение да смекчава позицията си и ще продължи да подкрепя Киев в тази война, което е директен знак за намеса от страна на САЩ в подкрепа на Украйна. Втората, може би е по важната - с тази реч Байдън се опита да балансира и да обясни защо, въпреки тази категорична подкрепа на Вашингтон, войната няма да свърши скоро. Това заяви политическият анализатор доц. Искрен Иванов.
"Далеч съм от мисълта, че тази среща е преминала с приятелско потупване по рамото. Задължително е станало въпрос за това, защо Америка няма да изпрати самолети, защо тази война не може да свърши толкова бързо, колкото искат украинците. За мен речта на Байдън беше балансирана с ясната заявка, че Америка ще продължи да подкрепя Украйна в този конфликт".
По думите му, в речта на руския президент Владимир Путин има основен акцент - прекратяването на договора за ограничаване на стратегическите ядрени оръжия. Всичко останало е фон- политически пълнеж, с който Путин се е опитал да изкаже руската гледна точка, по отношение на Църквата, културата и с идеологически послания да сплоти руското общество.
"Най-важният сегмент в позицията на Путин обаче е, че оттук нататък Русия прекратява участието си в договора "НОВ СТАРТ", което на международния език означава начало на нова надпревара във въоръжаването. Проблемът е, че Русия на този етап няма финансовите и технологични ресурси за такава надпревара и с този акт руският президент си оставя "вратичка" да започне ядрени опити и свободата да действа с всички възможни средства, за да победи в Украйна, вкл. и като разиграва ядрената карта".
Доц. Иванов подчерта още, че в момента съотношението на лагерите "за" и "против" снабдяване с оръжие на Украйна е 90 към 10. Държавите "против" всъщност са една - Унгария и други с колебания, но само по отношение на това, какви оръжия да бъдат доставени. За България е много по-рационално да продължи с доставките, защото негативите от решението те да бъдат спрени, ще надвишат рязко ползите и ще ни изпратят сред групичките държави, които се опитват да бъдат неутрални, но това им носи само негативи.
"За мен оптималната позиция, която нашето правителство може да заеме, е тази на френския президент Макрон, който каза, че Франция ще продължи доставката на оръжие, но само при три условия - доколкото те не отслабват нашия отбранителен капацитет, доколкотот не крият рискове за ескалация на конфликта и доколкото те се употребяват целесъобразно. Такава трябва да бъде позицията на един европейски държавен глава, който да балансира между тази - на САЩ и националния интерес, в контекста на членството в ЕС".
Не става въпрос просто за сблъсък между Русия и Украйна и кой е виновен за случващото се, а за сблъсък между две ядрени сили - Русия и САЩ. Затова този конфликт е толкова опасен, защото може да ескалира по всяко време в нещо по-лошо, подчерта доц. Иванов.
Интервюто - звуковия файл:
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..