Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Невписването на машинния вот е нарушение на закона

Защо решението на Централната избирателна комисия да се записват резултатите от машините и хартиените бюлетини в един общ протокол предизвика вълна от недоволство, коментира адвокат Георги Кардашев, специалист в областта на  изборното законодателство и председател на Сдружение „Съвет по нормотворчество“.

Според него това е така, защото има неяснота какви биха били правните последици от това решение. Има три негативни и само един позитивен ефект от това решение. 

Позитивният е, че протоколите ще са по - опростени, но това е така само за ЦИК.

Решението на ЦИК обаче може да затрудни членовете на Секционните избирателни комисии при изчисляването. Те първо трябва да пресметнат броя на бюлетините от машинното гласуване. Но няма къде да запишат сумата, тъй като такава графа липсва. Могат да запомнят резултата като го пресметнат наум, но за това трябва да са шампиони по бързо изчисляване наум. Всичко това е предпоставка за грешки. 

Евентуална негативна последица е, че няма да може да се установи какво е ставало впоследствие.

При одобрения от ЦИК протокол ще е невъзможно да се оспорва изборният резултат, тъй като ще липсват доказателствени средства. Ако резултатът от машинния вот не е записан никъде, как да се установи допусната ли е грешка при сборуването?

Противоречие има и със закона - как СИК и РИК незабавно да съобщят вота „и от машинното гласуване“, както пише в закона, ако за това липсва методология.

Адвокат Кардашев посочи, че има над 20 редакции на Иизбирателния кодекс, приет през 2014-то година. Според него това показва нестабилна законодателна мисъл. Трябва да има по - устойчиво мнение, особено, когато трябва да се гарантира правото на глас на избирателите.

Експерът прогнозира, че ще има сериозна атака за оспорване на вота от страна на политическите партии. Прозрачността може да се гарантира от достатъчно наблюдатели в СИК-овете, каза Георги Кардашев.

Интервюто можете да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гърците бавят отварянето на пътната връзка Рудозем - Ксанти

Пътят Рудозем - Ксанти остава затворен, въпреки че втори ден България вече официално е пълноправен член на Шенгенското пространство. Отварянето на пътната връзка между България и Гърция при незаработилия граничен пункт се отложи заради закъснение в изграждането на пътя от гръцка страна.  Пред Радио Пловдив  областният управител на Смолян Захари..

публикувано на 02.01.25 в 17:20
Доц. Спас Ташев

Поколението Бета ще се развива в условията на изкуствен интелект

2025 година поставя началото на новото поколение Бета. Бебетата, които ще се раждат от началото на годината до 2035 година ще бъдат част от това поколение.  "Най-характерното за това поколение ще бъде, че ще се развива в условията на Изкуствен интелект. За предишното поколение беше характерен преходът от аналогови към цифрови технологии, докато..

публикувано на 02.01.25 в 17:06

Градският транспорт и чистотата са сред приоритетите за 2025 г.

Подобряване на градския транспорт, чистота на града и реализиране на нови инфраструктурни проекти ще са приоритетите тази година пред Община Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив пловдивският кмет Костадин Димитров. През 2025 година администрацията ще кандидатства за държавно финансиране с проекти за над 70 милиона лева. Сред..

обновено на 02.01.25 в 14:28
Стоян Панчев

Не е ясно какво ще се случва с публичните финанси

"Икономическите трудности в Германия със сигурност ще доведат до проблеми в периферни страни като България", смята икономистът Стоян Панчев.  "В Унгария, която е много по-интергирана във веригата за доставки на германското автомобилостроене, вече виждаме рецесия", даде пример той.  Стоан Панчев припомни също, че през миналата година реален дебат..

публикувано на 02.01.25 в 10:27
Иво Инджов

Има шанс за редовно правителство тази година

Каква ще бъде политическата 2025 година не само във вътрешнополитически, но и в геополитически аспект? Анализът за програма "Точно днес" направи доцент Иво Инждов, политолог и университетски преподавател.  Според него е много възможно тази година България да има редовно правителство, но не се знае дали то ще бъде конструирано през януари, след като..

публикувано на 02.01.25 в 10:20