Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Масовото гласуване е единствен източник за контрол на вота

Проблемът на предстоящите избори не е във формата на гласуване, каза в предаването "Точно днес", въпреки че точно тя се превръща в пропагандна за някои политически сили, каза в предаването "Точно днес" политическият психолог проф. Антоанета Христова.

Самата тя посочва, че по-големият риск е при гласуването с машини, "защото там контролът е почти невъзможен".

"Истинският проблем е крайният контрол, как ни убеждават институциите, че ние наистина получаваме това, което сме гласували. Моето притеснение е, че в момета никой не е в състояние да ни гарантира нито истинския резултат от машинния вот, нито истинския резултат от хартиения. Единият изисква задълбочени IT умения, а другият много сериозен контрол в РИК-овете при преброяването".

Демократичният процес е поставен под въпрос още преди две - три години. С хартиената бюлетина знаехме, че има проблем с броенето и отчитането, но знаехме и че тези отклонения не променят представителството в парламента. При машината контролът е напълно изпуснат, защото там не можем да разберем какво ни липсва, тъй като няма възможност за граждански контрол върху това как се влияе върху нея.

Единственият източник на контрол е в масовото гласуване, защото каквито и грешки да стават при единия или другия вот, при голям масив данни те няма да са така съществени. 

Ние никога няма да сме доволни от политиците, но е важно хората да разберат, че нещата се случват въпреки и в резултат на тяхното неволство, посочи анализаторът.

Според нея всяка партия в тази кампания ще си говори за своето - БСП за социална политика, ПП  и ДБ за съдебна реформа, ГЕРБ ще се опитва да бъде по- разнопосочен и затова няма да се получи даже дебат в кампанията.

В същото време ще се говори за войната в Украйна, за еврото и т.н по външнополитическите приоритети. Това са теми, които както обединяват, така и разделят хората. И ако политическите партии успеят да убедят обществото в значимото и къде е България в тази картина, то след това могат и да намерят допирателни помежду си.  Ако не успеят, и това няма да е основа за  сближаване.

Цялото интервю с проф. Антоанета Христова можете да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проблем е прилагането на законите за защита на природата

Защитените зони в Родопите са достатъчни, необходимо е обаче да се подобри тяхното управление. Една от наложителните мерки е да се забрани сечта във вековни гори.  Това заяви по повод днешния Международен ден на биологичното разнообразие  Стефан Аврамов , екстерт във Фондация „По – диви Родопи“.  Той посочи, че от десетилетия Източните Родопи..

публикувано на 22.05.24 в 10:22

Пуснаха телефон в помощ на хора с автоимунни заболявания

Пуснаха нова информационна телефонна линия, която е в помощ на пациентите с автоимунни заболявания.  На нея съвети и насоки ще дават хора с автоимунни заболявания, които са минали през трудния път на лечението.  В първите дни след пускането й тя се обслужва само от  Анета Драганова, председател на Асоциацията на пациентите с автоимунни заболявания..

публикувано на 22.05.24 в 07:33
Румен Борисов и Ураган в работна среда

Не вярвам, че днес хората нямат доброта в сърцата си

Днес в предаването "Вход свободен"  и на територията на редовната ни рубрика "За животните с любов" Ви срещнахме с един човек, който се радва на малките неща в живота, и дори и загубил зрението си, не губи надеждата да посреща всеки един нов ден с усмивка, с вяра и винаги със своя верен приятел... на четири лапи - Ураган! Румен Борисов е незрящ,..

публикувано на 21.05.24 в 17:23

Идеята в Иран е да се сплотят подкрепящите режима

За ситуацията в Близкия изток след смъртта на иранския президент Ибраим  Раиси и издадената заповед за ареста на лидерите на Израел и Хамас – интервю с професор Владимир Чуков. Арабистът подчерта, че всякакви хипотези бяха лансирани след смъртта на иранския президент Ибраим Раиси. „Много, много въпроси бяха зададени в социалните..

публикувано на 21.05.24 в 16:57

Жители на Хвойна се оплакват от шумов терор

Жители на село Хвойна изпратиха петиция до Общинския съвет в Чепеларе и до областния управител на Смолян , в която настояват да се промени Наредба № 1 за опазване на обществения ред, в частта й за нерегламентирания шум. Документът е подписан от 70 живущи в селото, където постоянно живеят около 320 души. Те се оплакват от непрестанен силен..

обновено на 21.05.24 в 14:52