Музейна галерия “Димитър Георгиев” отбелязва втория си рожден ден на Националния празник - 3 март.
Галерията е пространство, в което се представят значими произведения на изобразителното изкуство и музиката.
Проф. д-р Емилия Константинова, арт мениджър на музейна галерия "Димитър Георгиев" разказа, че на 3 март в 11.00 ч. ще започне първото събитие при тях. Програмата включва кратка ретроспекция на дейността, музикална импресия от народни песни в изпълнение на младата певица Ивана Погосян и акомпанимент на пиано - Георги Вълчев. Актрисата Стефана Дункова ще представи автентичен фолклорен ритуал за здраве и благоденствие.
На 7 март, от 18.30 часа ще се състои празничен концерт на Мария-Десислава Стойчева.
Проф. д-р Емилия Константинова припомни: „Всяка колекция увеличава своята стойност, когато е видима и споделена пред обществеността. Именно затова сме щастливи, че колекцията от българско класическо изкуство на инж. Димитър Георгиев е представена по най-удачния начин в залите на музейна галерия „Димитър Георгиев“. Освен това за краткия си период на дейност галерията осъществи редица разнообразни културни прояви. Тя стана част от Австрийските музикални седмици, организирани от Виенски клуб и Австрийското посолство, заедно с това даде сцена на млади и талантливи класически изпълнители като Ева-Фей Мак Гонегал, Любен Банев, Мишел Хачикян, Бренос-Камен Мак Гонегал, Мейв-Ашлинг Мак Гонегал, Николай Маринов, възпитаници на НУМТИ „Добрин Петков“ – Пловдив. В тази връзка също ще спомена и концерта „Писма до Клара“ на Мария-Десислава Стойчева. Галерията беше домакин и на презентацията на последните четири тома от седемтомното издание „Изчезващата памет. Срещи по пътя“ със събрани интервюта на проф. Аксиния Джурова. Миналата година стана част и от „Пловдив чете“, осъществихме кръгла маса с разговор на тема „Театърът днес“ с участието на Георги Тошев, с което се подновиха срещите между театроведи на фестивала „Сцена на кръстопът“. Освен това събрахме на семинарна среща журналистическия кръг срещу инфодемията. В залата за временни изложби представихме украинската графичка Стратийчук, за първи път осъществихме изложба на един непознат, но изключителен акварелист Генчо Алексиев от времето на Константин Щъркелов и Николай Райнов. Заедно с културните ни прояви ние се включихме и в благотворителни акции. Работим прекрасно и с децата в неравностойно положение от община Брезово, които срещнахме с младата поетеса Албена Фурнаджиева. С тях направихме и образователна програма с интересни игри, свързани с нашите класически майстори, чиито творби са експонирани в музейна галерия „Димитър Георгиев“.
Национално турне „Концерти с кауза“ 2024: Звезди на българската поп и рок музика излизат на сцената в Комплекс „С.И.Л.А.“ Името на концерта е избрано специално, тъй като подкрепя две каузи с изключителна важност за България. Първата е свързана с информационната кампания в подкрепа на хора с репродуктивни проблеми под надслов „Да сверим..
Интерактивна изложба „Книгата – от камъка до пиксела II“ представя Фондация ПРОЛИБРИС на три знакови места в Пловдив в рамките на три поредни дни. Пловдивчани имат възможността да се запознаят с интересни факти, свързани с развитието на изкуството на книгата през различните исторически периоди. Ще бъдат показани уникални модели, образци и..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 16.11. 2024 бяха представени следните заглавия БНР подкасти · Преге - 16 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ О. Хенри. Най-хубавите разкази на О. Хенри. 240 стр., ок. 4А Пергамент Прес, 2024. Херман Хесе. Сидхарта. 6-то изд., 176 стр., тв. к. ок. 5А, Фама +, 2024...
Среща разговор с проф. Боян Биолчев и представяне на книгата "Сценарият като литература или обратното" ще се състои в Литературен салон "Spirt & spirit" в "Петното на Роршах". Книгата съдържа текстоветев "Чума", "Холтер 87", "Похищението", "Краят на света", а модератор е Александър Секулов. Проф. Биолчев е преводач, сценарист..