Цените се образуват съобразно това, което се очаква, съобразно търсенето и предлагането. А не както казват профсъюзите и служебното правителство – като резултат от разходите за производство и надценката на продавача. Няма някаква драма. Това каза в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив икономическият анализатор Красен Станчев.
Той обясни, че ако се разгледат подробно данните от последните 16 месеца, ще стане ясно, че българските производители са очаквали рискове и затова са инвестирали в нови кредити, доставки и т.н.
„В общи линии в момента цените се движат спрямо техните очаквания. Търговците нямат нищо общо с тази работа“, каза още Станчев.
Икономистът каза още, че служебният кабинет изчисляват надценката на принципа – разходи и печалба на продавачите.
„Но не това са факотрите, които формират цените. Основен фактор са очакванията. Тоест - една сделка няма да се случи, когато някой не иска да плати. Има и други неща, които областта на правителството. Това е да има повече конкуренция. Тогава цените ще бъдат по-ниски, но за по-високо качества. Но щом имате контролирани пазари – примерно при яйцата около 60-70%, приблизително толкова при свинското месо, то естествено е тези, които имат доминираща позиция на пазара, да се опитват да качват цените“, обясни Красен Станчев.
По думите му, ако се направи опит да се сложи таван на цените, това ще доведе до дефицит и намаляване на качеството.
Цялото интервю с Красен Станчев можете да чуете в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..