Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Месец на народните танци“ в Младежки център Пловдив

| обновено на 06.03.23 в 14:03

Всеки от нас носи корените на едно вълшебство, завещано от предците ни - фолклорът. Израз на силата на българския дух, устоял на трудностите на времето, чрез съхраняването на различни традиции и обичаи.

„Месец на народните танци“ е младежка инициатива, организирана от Виктория Попова, с подкрепата на ОП „Младежки център Пловдив“. Занятията ще се провеждат всеки вторник, до края на месец март, от 19 часа в сградата на Младежки център Пловдив и ще бъдат с продължителност 1 час. Работата включва практическа и теоретична част.

Събитието е насочено към младежи на възраст 15-29 години, от Пловдив и региона, които могат да се включат напълно безплатно, единствено чрез попълване на регистрационна форма: https://rb.gy/kdenzo, която може да бъде открита и във фейсбук страницата на събитието или страницата на ОП „Младежки център Пловдив“. Въпреки, че инициативата е ориентирана към младежката аудитория, тя е отворена за всеки, който има интерес към фолклора.

Дейността се реализира по проект „Младежки център Пловдив – мощен фактор за местно развитие“, по програмата „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 година.

Организаторът на инициативата и водещ на занятията, Виктория Попова, се занимава любителски с изучаването и практикуването на народни танци, повече от три години. Тя е студент, втори курс „Финанси“ в ПУ, но българското фолклорно изкуство трайно се настанява в сърцето и живота ѝ.

„Фолклорното изкуство за мен е онова, което ме накара да заобичам себе си в по-голяма степен. В живота се стремя да бъда победител, а победата е да имаш възможност да се занимаваш с това, което обичаш. В рамките на няколко урока, ще се разучават различни хора, най-разпространените, най-популярните, най-играните. Разбира се, ще има и пояснителни, теоретични части, които са с цел обогатяване на общата култура по отношение на фолклора. Идеята на всичко е да продължаваме да съхраняваме българското фолклорно изкуство, да го почувстваме, да го разпространяваме и да имаме все повече желание за развитие. Естествено, първият урок ще бъде малко по-теоретичен, за фолклорните области в българия и техните особености. След екзерсиса, започваме с изучаване на първото хоро, право хоро“, разказва Виктория Попова, гост в неделния „Шейкър“.

Чуйте още, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Георги Иванов подписа договора за технологията на голлинията

БФС въвежда технологията на голлинията

БФС сключи договор за 4 години за използването на стационарни камери на голлинията по време на срещите от Първа лига. С нововъведението БФС извежда като свой основен приоритет равнопоставеността между клубовете, като новата технология ще позволи точни и коректни решения за признаване на гол или съответно неговата отмяна.  В същото време ще бъде намален..

публикувано на 05.07.24 в 16:35
Регендарната Пенка Стоянова

Спомен за Пенка Стоянова, факлоносец на олимпийския огън

Великата ни баскетболистка Пенка Стоянова е родена на 21.01.1950 година в град Карлово Пенка Стоянова е сребърна медалистка от Олимпийските игри в Москва през 1980 годшна и бронзова от Олимпиадата в Монреал през 1976 година. Участва в 8 европейски първенства. Сребърна медалистка от Варнапрез 1972 година и бронзова от Клермон Феран през 1976 година...

публикувано на 05.07.24 в 13:35

„Алтер его” - футбол, пародии, весели гости и Франсоа Вийон

Калейдоскоп от усмивки ще се завърти в „Алтер его“ тази събота! Очаквайте неподозирани пародии, усмихнати гости, както и весели престрелки между водещия Петър Краевски и неговото сатирично алтер его Краю Петровски.  Като стана дума за гости, свои сатири ще споделят с нас Васил Сотиров, Турхан Расиев и Христо Нанев. В рубриката „Сатирик класик“..

публикувано на 05.07.24 в 10:49

Поетът Красимир Йорданов за истинския Джулай

С поета Красимир Йорданов говорихме за поредния Джулай като празник на лятото и свободата.  Посрещането на слънцето на морския бряг в утрото на 1 юли е традиция, която Старите кучета (група стари приятели, поети и китаристи) спазва стриктно от средата на осемдесетте години насам- сподели Йорданов. Джулая е чисто български феномен, който съществува..

публикувано на 04.07.24 в 16:25
Ген. Нонка Матова

Нонка Матова - сребърна медалистка от Барселона 1992

Легендата на спортната ни стрелба Нонка Матова е родена на 20.10.1954 година в град Пловдив Между 1976 г. и 2000 г. участва в шест олимпийски игри. Тя е олимпийски вицешампион от игрите в Барселона през 1992 година. Победителка в алтернативния на олимпиадата турнир „Дружба” в Москва през 1984 г.одина Поставя 11 световни рекорда, от които два за мъже,..

публикувано на 04.07.24 в 13:07