"Наблюдавам честа практика партиите да предлагат неща, които на теория звучат добре и галят ухото на избирателя, но когато се приложат, резултатът е плачевен", коментира Георги Ангелов, старши икономист от „Отворено общество“.
Като пример, той посочи намаляването на ДДС-то на хляба, което е трябвало да намали и цената му, още повече, че и цената на зърното е намаляла, както и цените на тока и на газа, но това не се е случило, и парите не са стигнали до крайния потребител.
"По-работещите мерки за овладяване на инфлацията са свързани с рестартирането на институциите, отговарящи за конкуренцията на пазара, за антимонополната дейност, като Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите, които разполагат с огромни правомощия и могат да налагат глоби и да разследват. Това е най-бързият начин да се подейства на пазара - чрез съществуващите институции, вместо да се създават нови, които не е ясно как ще работят".
Ангелов бе категоричен, че трябва да се правят пълни анализи за състоянието на пазара, за да се види откъде идват проблемите и едва след това да се предложат мерки, които ефективно да адресират точния проблем, без да бъде създаван друг. Обект на анализ трябва да бъде ценообразуването на дребно, как се движат цените и как те са свързани с пазарните тенденции, но заедно с това е необходим и макроикономически поглед.
"За да има инфлация и да се поддържа инфлация на дребно, при положение че международните, енергийните цени вървят на долу, трябва да има финансов поток, който изкривява пазарните сигнали. Струва ми се, че този поток на пари идва от т.н. пари за компенсации за цената на тока, които плащаме в България и които се оказват твърде щедри. Предупреждавахме нееднократно, че не може едни и същи компенсации да се дават и на тези, които страдат от инфрацията, и на тези, които я създават. Оттам се получава един значителен поток на средства - в края на есента м.г. той беше по 1 млрд лв. на месец, които се вливат в икономиката, оттам - в банките, изкривяват паричната и монетарната система и захранват кредитната експанзия. Трябва да се фокусираме наистина по-добре към тези, които са засегнати, а не да се дават компенсации на телекомите и банките, които така или иначе, се справят добре в настоящата ситуация. Трябва да се затегнат паричните потоци, които изкривяват пазарните сигнали".
Ангелов подчерта още, че не трябва да се гледа едностранчиво само към проблемите, които създават търговците, тъй като такива съществуват и при производителите.
"Всички компоненти на веригата трябва да бъдат разгледани и не мисля, че проблемите ще бъдат решени с наредби за пределна цена "купувай" и съответно - "продавай", но една наредба може да осветли ценообразуването по веригата и да даде повече информация за цените "на едро", за цените на борсовите пазари по света и как те влияят у нас. Това ще създаде повече прозрачност на пазара у нас и потребителите ще могат по-добре да се ориентират откъде да купуват и как да очакват намаление на цените".
Ангелов обаче бе категоричен, че инфлацията ще продължи да пада, но трябва да се приложат мерки за ускоряването на процеса.
Чуйте повече от звуковия файл:
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..