Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Субсидиевъдството пречи на земеделието да се развива

Слави Трифонов, който е зеленчукопроизводител от 25 години е скептичен към обещанието на служебното правителство, че ще настоява за изравняване на субсидиите, които получават българските и европейските фермери. 

Пред Радио Пловдив той обясни, че в ЕС има практики, които ги се спазват при разпределяне на субсидиите. "Това се извършва в резултат от потребностите, които трябва да се спазват, конкурентноспособността, състоянието на земеделието, което ще се подпомага. Ние имаме тенденция на спад на производство на плодове и зеленчуци, което предполага по- малки субсидии", обясни той. 

Според Трифонов проблемът не е само в субсидирането, а в условията, при които работи даден бранш. Той даде пример с негова колежка, която за да не плаща високите разходи за ток е продала хубавите си ябълки за 20 стотинки, докато супермаркетите са пълни с вносни ябълки. Той не може да си обясни защо големите вериги не искат да продават нейните ябълки, въпреки че тя разполага с големи количества. Фермерът добави, че делът на вносната продукция у нас е много над 85%.

Един от вариантите за запазването на родното производство е развитието на Градските пазари, които поради липската на българска стока поизчезнаха, смята Слави Трифонов. Друг приоритет на държавата трябва да е подпомагане на експорта на българските плодове и зеленчуци, но "усилията към момента са нула". 

Производителят смята, че в  бранша между една - трета и една - четвърт са на мнение, че трябва да спрат субсидиите за сектора. "Така браншът ще се оправи. В момента субсидиевъдството е пълен приоритет в земеделието", каза той. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50

Шефът на транспортното предприятие подаде оставка

Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков.  "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..

публикувано на 21.11.24 в 12:50
Проф. Александър Маринов

Конституционният съд вероятно ще отмени т.нар. "домова книга"

Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..

публикувано на 21.11.24 в 11:00