Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Длъжни сме да искаме равни директни плащания

В декларация на служебното правителство се иска изравняване на нивата на директните селскостопански плащания в ЕС. Като основна причина се сочат щетите за българския агросектор от войната в Украйна.

Подобни искания е имало и преди това в годините на българското членство в ЕС.

"Сега ситуацията е друга. На границата на ЕС има горещ конфликт, последствията от който съседните държави-България, Румъния, Полша, Словакия и Унгария, усещат", каза заместник-министъра на земеделието Георги Събев.

"През 2018 година бе предложена новата рамка за Общата селскостопанска политика-в един период, в който ковид кризата още не беше започнала, нямаше и все още война. А последствията от този конфликт за производителите в нашия регион са несравними с геополитическата ситуация тогава", добави Събев.

По думите му, България е длъжна да постави този въпрос.

"Защото единният пазар продължава да функционира, безмитният внос на стоки от Украйна продължава. И очакванията са, че Европейската комисия ще направи предложение за продължаване на този безмитен внос с още една година. Тоест, в една изключително динамична ситуация не можем да жертваме европейското продоволствие заради политическа несигурност и поставяйки едни фермери в изключително неравностойно положение спрямо други заради войната", коментира заместник-министърът.

Георги Събев смята, че преразпределянето на средства за директни плащания няма да свърши работа в случая:

"Сумите, които България има право да получава, са фиксирани за всяка една от годините за всеки програмен период. За финансовите 2023-2027 г., които обхващат новата Обща селскостопанска политика, за България се предвиждат средно към 810-815 милиона евро на годишна база. Има различни инструменти, които могат да се използват за подпомагане на фермерите-но с елемент на спорадичност. Миналата година бе взето решение част от финансовия ресурс по втори стълб да може да се използва за компенсиране на щетите от войната в Украйна. Но това бе решение, което засяга само 2022 г. И не можем всяка година да поставяме фермерите в ситуация на несигурност, имайки предвид, че има трайно увеличение на производствените разходи. Затова трябва да се търси трайно, кардинално решение."





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ще върна адвокатурата в обществения живот на Пловдив

Връщането на адвокатската колегия в обществения и културен живот на Пловдив – такава е амбицията на новия председател на съсловната организация адвокат Пламен Бонев. Това той сподели в интервю за Радио Пловдив след като беше избран през уикенда начело на 1260 адвокати, колкото наброява местната колегия. „ В културния и обществен живот..

публикувано на 27.01.25 в 15:52

Вече няма толкова големи задръствания в Пловдив

В момента в Пловдив няма толкова големи задръствания. Аз също се придвижвам с автомобил и сега се придвижвам много по-бързо от края на миналата година. Това заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров по повод информацията, че града е шести в света по задръствания. Той беше категоричен, че в момента в града има успокояване на трафика, заради..

публикувано на 27.01.25 в 15:45

Търговската война води до негативни последици за всички

До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..

публикувано на 27.01.25 в 10:44
Светлин Тачев

Кабинетът действа синхронно, ще се разберат за бюджета

При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..

публикувано на 27.01.25 в 10:35

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35