Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ценообразуването на "Напоителни системи" е една загадка

От години поливното земеделие умишлено се унищожава

От 50 до 100% по- скъпа е водата за фермерите в Пловдив и в Пазарджик

Безплатна вода за напояване в момента по така действащата нормативна уредба не може да има, тъй като това се води нерегламентирана държавна помощ. Държавата не може да предостави компенсации или подпомагане на "Напоителни системи", обясни заместник-министърът на земеделието Тодор Джиков. Служебното правителство обаче е решило като краткосрочна мярка да покрие разликите в цената на водата за напояване от миналата до тази година.
 

В интервю за Радио Пловдив председателят на Националния съюз на водоползвателите в България Руси Николов  коментира проблема с многократото увелиение на водата за напояване с думите

 "Ценообразуването на „Напоителни системи“ винаги е било една загадка. През последните години сме наблюдавали как правят  дъмпинг с цена, по- ниска отколкото е електроенергията, която се ползава за добиване. В други случаи има многократно увеличение. Информация няма." . 


Николов сподели, че по данни на оризипоризводителите от Пазарджишко водата е с 50% по- скъпа в сравнение с миналата година, въпреки че е изцяло гравитачна, тоест няма повишени разходи за енергия. Между 50%  и 100% са нараснали разходите на фермерите от Пловдивско.

Алтернативата са Сдруженията за напояване, чиято цел е самитие земеделски стопани да си доставят услугата на себестойност, но държавата по всякакъв начин да ги възпрепятства, както при учредяване, както и в самата им работа, каза той.

Приета е и Стратегия за напояване, нно това е само за да се отключат средствата от ЕС и от татм нататтък никой не я изпълнява. Съоръженията са масово нарязаниза скраб, закрита е и Дирекцията по хидромелиорации и са оставени „Напоителни системи“ сами да определят цени и политика, въпреки че формално са подчинени на Министерството на земеделието.

Руси Николо припомни, че към 1989 година 13 милиона и 800 000 декара имат достъп да напояване, тоест всеки 3-ти декар е бил поливен, а към момента са около 200 0000.  Съоръженията са в окаяно положение, водоползвателите са малко и напояването не е рентабилно с висока цена.

Това ясно показва е явната политика на дължавата към унищожаване на поливното земеделие, каза предсетателят на Съюза на водоползвателите. 



По публикацията работи: Паолина Комсалова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34