Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Големите субсидии към бизнеса повишиха инфлацията

Не е ясно как се изчислява свръхпечалбата на дружествата, защото и в законите ни не е посочено

В програма "Точно днес" интервю по темата с финансите на държавата и защо дойде предложението за 33% данък свръхпечалба, както и възможностите на бюджет 2023 и предложенията на МФ. Важното коментираме с икономиста Агоп Каспарян.

Агоп Каспарян каза по повод данък свръхпечалба: "Тези финансови корекции, които сега се искат от бизнеса се наследяват от времето на Ковид, всички минахме през тази фаза, не само у нас но и по света. У нас започнаха да се наливат солидни помощи към бизнеса, преди всичко енергийни субсидии, които изиграха лоша шега на инфлацията в България и те не спират. Най-лошото е високата инфлацията, която няма причини да е на толкова завишени нива, защото енергоносителите са на нива като тези през 2021 г. Бизнесът отдавна се адаптира и вече прехвърли повишените цени в стоките и услугите и няма основание за такива ценови нива. 

"Държавата наля едни пари към бизнеса, и то към дружества, които са на печалба дори в кризата, даде им допълнително пари, и днес се опитваме да им се наложим данък свръхпечалба. Какъв е процентът на свръхпечалба, кой ще я изчисли и в кой сектор ще се наложи тя?", попита Агоп Каспарян. По думите му тази мярка е тотално популистка. 

"В последно време  всичко, което се случва и предлага от служебния кабинет, води до полемики. Най-простото и лесно нещо, което може да се случи е, че имаме 13 милиарда лева, помощ за бизнеса за енергийни помощи. Тези помощи могат да се спрат само с решение на министерски съвет, но това е негатив за служебния кабинет, и няма да се случи", посочи Агоп Каспарян. По думите му след изборите също няма да има радикални промени. 

Бюджетният дефицит и прага от 3%: "Радва ме се, че се върна този дебат, защото тези безумни нива от 6,5% в бюджета са абсурдни. Лошата новина стана заради енергийните субсидии и свръх разточителството в момента."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10